14 preventivních receptů s česnekem. Slupku ani nevyhazujte, ušetří vám spoustu problémů

Česnek je jedním z nejužívanějších domácích léků. Snad každá rodina má v zásobě řadu domácích receptů právě s česnekem. Některé z těchto tipů vás přesto množná překvapí.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česnek je odedávna považován za jedno z nejlepších antiseptik. Je to nejčastěji doporučovaný domácí lék na nachlazení, chřipku a virové infekce. Vdechování výparů z česneku pomáhá při kašli, bolestech v krku a rychle léčí rýmu. Česnek se používá také k léčbě bronchitidy, průduškového astmatu, aterosklerózy, řady onemocnění zažívacího traktu, revmatismu, kožních onemocnění, předrakovinných a rakovinných nádorů. Drcený česnek s medem se používá například na křečové žíly. Tím jeho možnosti využití ale zdaleka nekončí.

14 preventivních receptů s česnekem

Mnoho léčebných receptů s česnekem určitě znáte. Ty níže uvedené patří k těm méně rozšířeným, o kterých se nepíše tak často. 

1. Dysbakterióza: Očistěte středně velkou paličku česneku, rozmělněte ji a zalijte 1 šálkem slunečnicového oleje a na jeden den ji postavte na spodní polici chladničky. Poté užívejte 1 polévkovou lžíci 3x denně půl hodiny před jídlem. Před použitím přidejte do tohoto česnekového oleje 1 lžíci citronové šťávy. Doba užívání je od 1 do 3 měsíců. Poté následuje přestávka na 1 měsíc. V případě potřeby opakujte. Tato směs působí skvěle také na stav cév mozku, srdečního svalu, dušnost a aterosklerózu.

2. Giardióza: Smíchejte stejný díl česneku a křenu. Do čtvrt sklenice směsi nalijte 0,5 litru vodky a 10 dní macerujte, poté směs přefiltrujte. Užívejte 1 polévkovou lžíci 2-3x denně 20 minut před jídlem, zapijte vodou.

3. Bronchiální astma: Smíchejte 100 g prolisovaného česneku a 100 g křenu, přidejte 150 g másla a 600 g medu, zahřejte ve vodní lázni a dobře promíchejte. Uchovávejte v chladu pod těsným víčkem. Užívejte 1 polévkovou lžíci 1 hodinu před jídlem. Léčebná kúra trvá 2 měsíce. Jeden měsíc přestávka, pak opakujte až do úplného uzdravení.

4. Křečové žíly, endarteritis obliterans, srdeční ischemie: Smíchejte drcený česnek a med (ve stejném poměru), uložte do dobře těsnící nádoby a za občasného promíchání nechejte týden na tmavém místě. Užívejte 1 polévkovou lžíci 3x denně 40 minut před jídlem po dobu 1-2 měsíců.

5. Rýma: Namažte nosní dírky vazelínou a následně do nich vložte vatové tampony namazané rozdrceným česnekem.

6. Infekce dýchacích cest: Smíchejte stejný díl drceného česneku a medu. Užívejte 1 čajovou lžičku každé 2 hodiny. Směs je vhodná na chřipku, rýmu a akutní infekce dýchacích cest.

7. Zánět žil: Opět smíchejte stejný díl medu a česneku a užívejte 1 polévkovou lžíci denně po 10 dní. Poté zvyšte dávkování na třikrát denně 30 minut před jídlem po dobu 2 měsíců. Po 2týdenní přestávce se léčba opakuje.

iZdroj fotografie: Freepik

8. Bronchitida: 50 g oloupaného a rozdrceného česneku přelijte 100 ml jablečného octa, přiveďte k varu a 10 minut povařte. Sceďte a užívejte 50 ml odvaru ráno a večer po jídle. Léčebná kúra trvá 15 dní.

9. Parazité: Parazitů se zbavíte, pokud budete užívat 10-15 kapek čerstvě vymačkané česnekové šťávy na lačný žaludek.

10. Kožní problémy: Pleťové vody a obklady s rozdrceným česnekem se používají k rychlému hojení popálenin, odstranění bradavic, lišejů, mozolů, vřídků, ekzémů a akné. Můžete použít i nálev ze slupek česneku.

11. Trávení: Pokud během jídla sníte kůrku chleba potřenou česnekem a 30 minut před večeří zkonzumujete 2-3 stroužky česneku s kefírem, rychle zlepšíte činnost trávicího traktu, zlepší se chuť k jídlu a zmizí bolesti žaludku. Posílí se také imunitní systém.

12. Ateroskleróza a vysoký krevní tlak: Pro zmírnění aterosklerózy a vysokého krevního tlaku je třeba smíchat citron a drcený česnek ve stejném množství. Směs poté zřeďte malým množstvím převařené vody a užívejte 1 polévkovou lžíci 3x denně před jídlem. Léčba trvá 1 měsíc, po 2 týdnech ji lze opakovat.

13. Vlasy: Vaše vlasy zesílí, přestanou vypadávat a zbavíte se také lupů, pokud si budete každý den po dobu 2 týdnů potírat pokožku hlavy česnekovou pastou a po 30 minutách si vlasy umyjete teplou vodou se syrovým žloutkem. Pomáhá i oplachování vlasů nálevem z česnekových slupek.

14. Kašel: Nalijte do smaltovaného hrnce 1 litr mléka, přidejte 11 stroužků česneku a středně velkou oloupanou cibuli, přiveďte k varu a vařte, dokud zelenina nezměkne. Odstavte z ohně, sceďte, přidejte med (podle chuti) a užívejte po lžících každou hodinu. Nápoj by se měl užívat teplý.

Kontraindikace

Přesto, že vám česnek pomůže při mnoha potížích, v některých případech není jeho užívání vhodné. Jeho nadměrné užívání není vhodné pro těhotné ženy. Vyhněte se mu také pokud trpíte:

  • zánětem slinivky břišní 
  • onemocněním ledvin
  • překyselením žaludku
  • žaludečními vředy
  • hemoroidy 
  • epilepsií

Jaké recepty s česnekem se vám nejvíce osvědčily?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články