Strašák žen jménem hormonální nerovnováha: Při nevysvětlitelné únavě je lepší poradit se s lékařem

Hormonální nerovnováha je nebezpečný problém, který může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud se u vás objeví tyto příznaky, raději vyhledejte pomoc.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se potýkáte s hormonální nerovnováhou, dříve či později se to se vší pravděpodobností projeví, a to většinou nejen co se týče vašeho těla, ale také nálady a psychických problémů. V některých případech se může podle lékařky Marina Basina jednat o přirozený proces, zatímco v jiných vzniká nebo je způsobena zdravotními potížemi – obecně se však jedná o problém, který může mít negativní dopad na váš život, a proto byste měli znát jeho typické příznaky, v případě jejich rozpoznání identifikovat příčinu a poté co nejdříve zahájit léčbu. 

1) Nevysvětlitelná únava

Pokud si každý den dopřáváte dlouhý a klidný spánek, ale přesto se po ránu cítíte z nevysvětlitelných důvodů unavení, je pravděpodobné, že za to může nerovnováha některých hormonů ve vašem těle. Zejména by se mohlo jednat o zvýšenou hladinu kortizolu, stresového hormonu, který může mít ve velkém množství velmi negativní dopady na vaše zdraví – je například příčinou přibývání na váze a zvyšování rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt či mozková mrtvice. Raději proto únavu nepodceňujte. 

2) Nespavost či potíže s usínáním 

S problémy se spánkem, kompletní nespavostí či potížemi s usínáním může mimo jiné souviset i narušená tvorba hormonů. S tímto problémem se velmi často setkávají ženy při menopauze, přičemž potíže se objevují hlavně mezi druhou až čtvrtou hodinou ranní. Za příčinou může stát opět vysoká hladina kortizolu nebo také naopak nízká hladina estrogenu a progesteronu. Tento varovný příznak často doplňuje také noční pocení, a proto pokud jej rozpoznáte, raději se poraďte se svým praktickým lékařem o možnostech léčby.

3) Neustálé návaly hladu

Neustálé návaly hladu mohou být způsobeny poruchou produkce hormonu zvaného ghrelin nebo leptin. Ty jsou totiž zodpovědné za pocit hladu, přičemž k jejich produkci za normálních okolností dochází v momentě, když je žaludek prázdný nebo když je naopak plný. Je ovšem důležité zmínit, že častý hlad může být vyvolán také konzumací velkého množství rafinovaných sacharidů a velkými výkyvy hladiny cukru a inzulínu v krvi. Obecně je proto v tomto případě vhodné, abyste se poradili se svým lékařem, který stanoví jasnou diagnózu.

iZdroj fotografie: iStock

4) Přibývání na váze

Přibírání na váze, ke kterému dochází přesto, že pravidelně cvičíte a dodržujete správný každodenní jídelníček, může být taktéž způsobeno hormonální nerovnováhou – v tomto případě by mohlo jít o problémy či nedostatečnou činnost štítné žlázy, která v důsledku zpomaluje váš metabolismus. Jedná se o velmi malý orgán nacházející se v oblasti krku, který však zastává řadu důležitých funkcí v těle, a proto byste se měli vždy ujistit, že se nepotýkáte s žádným nebezpečím. 

5) Výkyvy nálad a snížené libido 

Výkyvy nálad mohou být nejčastěji vyvolány změnami hladin ženských pohlavních hormonů (proto se tento příznak často objevuje u žen během menstruace, těhotenství nebo také menopauze. V případě, že se nejedná o žádný z těchto případů, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak byste si měli dávat pozor, pokud pociťujete snížení sexuální touhy, vaginální suchost nebo bolest při pohlavním styku – tyto problémy totiž mohou být způsobeny abnormální hladinou kortizolu, estrogenu, testosteronu a hormonů štítné žlázy.

Jak se před hormonální nerovnováhou chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články