5 varovných signálů, že se vám někde v těle ucpala žíla. Dejte pozor, s tímto problémem si nezahrávejte

Ucpání žíly je nebezpečný problém, který se může závažně podepsat na vašem zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději co nejdříve navštivte svého lékaře.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

K ucpání žil nejčastěji dochází v důsledku poranění nebo nezdravého životního stylu, které zvyšují riziko vzniku krevní sraženiny – ta se tvoří v žilách a pokud není tělo schopno ji posléze rozpustit, může způsobit nebezpečná onemocnění, jako je například mozková mrtvice nebo plicní embolie. Pokud se tedy chcete ochránit před potenciálním rizikem, je důležité umět rozpoznat příznaky tohoto nebezpečného problému. A pokud náhodou některé z nich na sobě pocítíte, co nejdříve se obraťte na svého lékaře, který vám pomůže s léčbou.

Typy krevních sraženin 

Krevní sraženiny se nejčastěji tvoří v žilách a mají tendenci vyvíjet se pomalu. Objevit se mohou v důsledku operace nebo po úrazu (například zlomenině). Existují tři typy tohoto problému, a to: 

  • Hluboká žilní trombóza: Tento druh sraženiny se nejčastěji tvoří v dolní části nohy, stehně nebo pánvi. Objevit se však může i v jiných částech těla, například paži, mozku, střevech, ledvinách nebo dokonce také játrech.
  • Plicní embolie: Jedná se o sraženinu, která se oddělila od místa svého vzniku a poté se skrze krevní oběh dostala až do plic. Tento problém může ohrozit váš život. 
  • Povrchová žilní trombóza: Poslední typ krevní sraženiny, který se tvoří zpravidla v žilách v blízkosti povrchu kůže. Bývá často bolestivá a vyžaduje léčbu. Nejčastěji se projevuje zarudlou kůži nad postiženou žilou, bolestivou, oteklou nebo zanícenou kůží a také bolestí či tvrdostí na dotek. 

Nejčastější příznaky problému

Příznaky krevních sraženin se mohou lišit podle toho, kde v těle se nachází. Existuje však 5 typických symptomů, které pacienti pociťují nejčastěji a v případě jejich rozpoznání byste měli co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Patří mezi ně zejména:

  • Náhlá nebo postupná bolest, zvýšená citlivost a otok na ruce nebo noze (v některých případech také dochází ke ztrátě ochlupení na nohou).
  • Intenzivní bolest břicha, zvracení a mnohdy také průjem.
Žena zvrací. Může se jednat o příznak žilní trombózy. iZdroj fotografie: Depositphotos
Zvracení může souviset s žilní trombózou
  • Slabost obličeje, rukou nebo nohou, potíže s mluvením, problémy se zrakem, silná bolest hlavy, která se objevuje náhle, a také závratě.
  • Tíha nebo bolest na hrudi, pocit nepohodlí v jiných oblastech horní části těla, dušnost a častější pocení.
  • Bušení srdce, vykašlávání krve a horečka. 

Jak se chránit před jejich vznikem 

Pokud se chcete ochránit před nepříjemnými problémy, je vhodné zaměřit se na zásady zdravého životního stylu. Mezi ty patří především: 

  • Zdravá výživa: Dodržování zdravé stravy a životního stylu je klíčem k dobrému zdraví a je nezbytné pro prevenci vzniku krevních sraženin.
  • Aktivní životní styl: Pravidelné cvičení je nezbytné pro udržení dobrého krevního oběhu a je ochranou před krevními sraženinami. Obzvláště na pozoru by měli být lidé se sedavým zaměstnáním.
  • Užívání léků: Riziko vzniku krevních sraženin mohou zvyšovat hormonální léky, léky na krevní tlak a některé léky na rakovinu. 
  • Přidejte do svého jídelníčku víc přírodních léčiv: Pokud se chcete ochránit před vznikem krevních sraženin, pokuste se přidat do svého jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamín E, přírodní antibiotika, vitamín C a další účinné složky, které podporují činnost krevního oběhu.

Jak se před vznikem krevních sraženin chráníte vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články