5 způsobů, jak zlepšit kvalitu zraku: Z potravin by mohla pomoci brokolice i mrkev, pomoc může i omezení kouření

Mít dobrý zrak je základem pohodlného života. Pokud si chcete udržet své oči v co nejlepší formě, měli byste se zaměřit především na svou stravu a kondici.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mít zdravé oči a dobrý zrak je základem pohodlného života a dobrých pracovních výkonů. Pokud se tedy chcete ochránit před potenciálními problémy, je podle odbornice Ann Marie Griff vhodné dodržovat určitá doporučení, která se týkají zejména správné stravy a dobré kondice – právě tyto dva faktory vám dokáží pomoci vidět dobře po celý život a dodají vám prevenci před rozvojem nebezpečných nemocí, jako je například šedý zákal. Samozřejmě je také důležité chodit na občasné prohlídky, abyste se poradili s odborníkem. 

1) Dostatek klíčových vitamínů a minerálů

Pokud si chcete udržet dobrý zrak, je důležité dbát na dostatek vitamínů A, C a E a minerálů, jako je zejména zinek. Ty totiž působí antioxidačně a pomáhají předcházet makulární degeneraci, onemocnění, při kterém dochází ke zhoršení makuly – tedy části oka, která kontroluje centrální vidění. Získat je můžete zejména ze zdravých potravin, a to nejlépe barevných druhů zeleniny a ovoce. Jedná se například o mrkev, červenou papriku, brokolici, špenát, jahody, sladké brambory nebo také citrusy. 

2) Nezapomínejte na karotenoidy

Klíčem ke zlepšení zraku je i několik dalších živin – a to zejména lutein a zeaxantin, což jsou důležité karotenoidy, které se nachází v sítnici. Získat je můžete například ze zelené listové zeleniny, brokolice, cukety a také vajec. Pokud tyto potraviny nemusíte nebo je pro vás těžké je sehnat, můžete užívat doplňky stravy. Zvýšený příjem důležitých látek vám pomůže ochránit makulu tím, že zlepší hustotu pigmentu v této části oka a absorbuje veškeré ultrafialové a modré světlo.

3) Zůstaňte v kondici

Ano, cvičení a udržování zdravé váhy může pomoci nejen vašemu pasu, ale také očím. To především proto, že nedostatek aktivity a následná nadváha či obezita, může vést k rozvoji cukrovky 2. typu, která dále může způsobit poškození drobných cév v očích. Tento stav se nazývá diabetická retinopatie a způsobuje, že velmi malé tepénky v sítnici (zadní části oka citlivé na světlo) prosakují krví a tekutinou do oka, což poškozuje vidění. Snažte se proto každý den vykonat alespoň 30minutový pohyb. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Používejte ochranné brýle

Dalším důležitým krokem, jak se ochránit před poškozením zraku a účinně jej podpořit, je nošení ochranných brýlí, a to při jakékoliv žádoucí aktivitě. Jedná se o nezbytnou pomůcku, která vás ochrání před vniknutím chemikálií, ostrých předmětů nebo materiálů, jako jsou dřevěné hobliny či kovové střepy, do očí a zabrání tak jejich poškození. Stejně tak je nezbytné chránit své oči před slunečním zářením – pokud tedy rádi chodíte ven na sluníčko, nezapomeňte si kvalitní sluneční brýle. 

5) Dodržujte pravidlo 20-20-20

Vaše oči během dne tvrdě pracují a potřebují si čas od času odpočinout – zátěž může být obzvláště intenzivní, pokud pracujete na počítači po dlouhou dobu. Abyste se ochránili před potenciálními problémy, snažte se dodržovat pravidlo 20-20-20. To znamená, že každých 20 minut byste měli přestat zírat do počítače a podívat se na 20 sekund na něco, co je vzdálené 20 metrů. Pozor byste si měli dát také v případě, pokud kouříte. Jedná se totiž o návyk, který výrazně zvyšuje riziko vzniku šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace.

Jak svůj zrak podporujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články