Vyrážek na zádech se dá snadno zbavit, za léky přitom platit nemusíte

Akné umí potrápit. Hlavně v mladém věku je vnímáno negativně, stává se z něj silná psychická zátěž. Cesta ke zdravé kůži nemusí být obtížná. Kůže je odraz životního stylu.

Kreslený obrázek ženy s akné a lupou zvětšující jeden z pupínků na její tváři i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ačkoli akné si spojuje většina lidí s obličejem, vyskytnout se může i jinde na těle. Častěji, než byste si mysleli, se vyskytuje na zádech, hrudníku, hýždích, občas na rukou, na krku, méně často jinde. Jedná se o rutinní záležitost, která postihuje hlavně osoby v pubertě vlivem hormonů. Někdy může trvat do dospělosti. Pro odstranění nebo zmírnění akné se dá využít mnoha domácích prostředků, přípravků z drogérie a v nouzi nejvyšší léky na předpis od dermatologa.

Proč se tvoří akné

Akné vzniká na podkladě špatně se čistících pórů kůže. Často je přítomný problém s mastnou pletí. Póry ucpávají odumřelé buňky a nečistoty, nesprávná nebo žádná péče o pleť tento stav jen prohlubuje. Odumřelé buňky si najdou bakterie běžně žijící na kůži, začnou na nich hodovat a způsobí zánět kůže v podobě černých teček nebo klasických aknózních pupínků.

Jak se akné projevuje?

S aknózním pupínkem, lidově s „beďarem“, se jistě setkal alespoň jednou v životě každý. Začíná začervenáním pokožky, které může být velmi bolestivé. Z červeného otoku se vyvíjí bílá hlavička, která buď praskne a uvolní se z ní hnis, nebo vyschne. Akné má negativní vliv na psychiku, a i když pupínky nakonec zmizí, mohou po nich zůstat jizvy.

Jak se vypořádat s akné

Změna hygieny a životního stylu

Jako první se kriticky podívejte na svůj životní styl. Projděte potraviny, které se na vašem jídelníčku běžně vyskytují a je o nich všeobecně známo, že kůži škodí. Jedná se o mastná jídla, zpracované potraviny a cukr. Také dbejte na pravidelnou hygienu a naučte se o pleť správně pečovat. Odumřelé buňky je třeba odstranit z povrchu pokožky, včetně přebytečného mazu v případě mastné pleti. Udržujte pleť suchou a čistou.

Detail obličeje od nosu po bradu posetého pupínky akné iZdroj fotografie: Pixabay
Akné trápí nejvíce na obličeji, může se ale objevit kdekoli na těle

Nesahat a nemačkat

Hlavně bolestivé pupínky často lákají k pokusům o vymačkání, po kterém, je-li úspěšné, ustupuje bolest a nepříjemné pnutí kůže. Nicméně tohle je špatně. Akné se jednak zanítí, podráždění se zhorší a z rukou se může dostat do pupínku mnoho nečistot. Vymačkávání vede k mnohem horšímu jizvení, než když se akné nechá samovolně vyhojit.

Krémy, které mohou pomoci

Krémů proti akné najdete na trhu velké množství. Vybírejte si takový, který obsahuje retinol. Retinol snižuje výskyt akné a pomáhá také snižovat bolest, která se s ním spojuje. Vyzkoušet můžete na koupání slanou vodu, která má tendence akné zklidňovat.

Kam nechodí slunce…

Ukažte svá záda slunečnímu svitu. Alespoň patnáct minut byste měli problematickou oblast vystavit slunci. Samozřejmě bezpečně, takže použijte opalovací krém. Jistě si ještě k tomu nechcete přivodit spáleninu.

… tam chodí lékař

Pokud se vaše akné vymyká kontrole, je rozsáhlé, bolestivé a nic na něj nezabírá, bude nutné navštívit dermatologa. Těžké akné spadá do rukou lékaře, který má možnost ho zkrotit pomocí léků vázaných na recept.

Přírodní metody mohou pomoci při léčbě pupínků, Mohou pomoci také pro odstranění jizviček po akné.

Jaký preparát pomáhá zkrotit akné vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články