Jak na jizvy po akné: Pomoci mohou hydroxykyseliny i opalovací krém

Jizvy po akné mohou velmi snadno narušit váš vzhled a snížit vám tak sebevědomí. Naštěstí se jich však můžete pomocí vhodných přípravků zbavit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nevzhledné jizvy, které za sebou v některých případech zanechává akné, mohou velmi snadno narušit váš vzhled a způsobit frustraci. Jak však potvrzuje odbornice Reema Patel, tento problém můžete poměrně rychle vyřešit, a to pomocí správných přípravků, jako jsou léky, různé kyseliny, nebo dokonce také opalovací krém. Stačí si vybrat ten správný a následně jej aplikovat podle uvedeného návodu – příznivé změny budete moci rozpoznat již během několika dní. Je ovšem důležité, abyste se raději nejprve poradili se svým dermatologem. 

Alfa-hydroxykyseliny

Alfa-hydroxykyseliny se často vyskytují v přípravcích určených k léčbě akné, protože pomáhají odstraňovat odumřelou kůži a zabraňují ucpávání pórů. Mnozí lidé však netuší, že jejich aplikace také skvěle zmírňuje výskyt jizev, které za sebou nevzhledné pupínky zanechávají. Obsažené kyseliny totiž skvěle exfoliují vnější vrstvu pokožky, čímž pomáhají odstranit drsnou kůži i zabarvení. Kromě toho jsou vhodné pro každou pokožku. 

Kyselina mléčná

Peeling prováděný pomocí kyseliny mléčné, nejlépe jednou za 2 týdny a takto po dobu 3 měsíců, zlepšuje strukturu, vzhled a pigmentaci pokožky, přičemž účinně zmírňuje jizvy po akné. Dobrou zprávou je také skutečnost, že tuto složku obsahuje nespočet přípravků, a proto si stačí vybrat ten vhodný přímo pro vás a začít s domácí léčbou. Smíchat s ní můžete také jablečný ocet, který čistí pokožku a pomůže vám zahojit nevzhledné jizvy – je však důležité brát na vědomí, že může být pro některé typy pleti příliš drsný. 

Lokální retinoidy

Lokální retinoidy jsou dalším účinným prostředkem pro léčbu akné, který vám taktéž pomůže vyhladit jizvy – jejich aplikace kromě regenerace buněk a zlepšení struktury pleti navíc pomáhá snižovat zabarvení. Je ovšem důležité zmínit, že mohou zvýšit citlivost na slunce, a proto byste při používání prostředků s jejich obsahem měli mít vždy po ruce opalovací krém. Můžete je zakoupit v lékárně nebo si je nechat předepsat (jedna z nejúčinnějších složek je retinol). 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Krémy na opalování

Pokud máte jizvy po akné, měli byste také používat každý den opalovací krém. Ačkoliv vám tento přípravek pravděpodobně nepomůže postižené oblasti kompletně zotavit, vystavování se slunečnímu záření bez ochrany může jizvy ztmavit a učinit je nápadnějšími. Pokud vám přijde, že toto domácí ošetření nepřináší žádný efekt, raději se poraďte s odborníkem na péči o pleť nebo vaším praktickým lékařem, který vám pomůže najít vhodné řešení. 

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je v současné době obsažena téměř ve všech přípravcích proti akné, a to od polštářků až po pleťové vody. Její lokální aplikace účinně čistí póry, snižuje otoky a zarudnutí, přičemž pomáhá exfoliovat pokožku – ve skutečnosti je považována za jeden z nejlepších prostředků na léčbu jizev po akné. Abyste navrátili svému obličeji krásný vzhled, stačí zařadit její aplikaci do své každodenní rutiny a během několika týdnů uvidíte zásadní rozdíly (proces sice může trvat dlouho, ale nemá téměř žádné kontraindikace a je šetrný k pokožce).

Jak proti jizvám po akné bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články