Stlačení správných tlakových bodů odstraní bolest hlavy a migrénu do pár minut. Řekněte stop práškům proti bolesti

Bolest hlavy je nepříjemná a nárazové braní léků není vždy řešení. Vyzkoušejte akupresuru. Znalostí tlakových bodů si můžete ulevit od bolesti během několika minut.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest hlavy a migrény jsou v dnešní době velmi běžné. Dokonce tak moc, že se mnoho lidí rozhodlo pro pravidelné nebo dokonce denní užívání růžových či jiných tabletek. Pokud ale hledáte způsoby, které jednak zatočí s bolestí hlavy, ale zároveň budou šetrné pro vaše tělo, vyzkoušejte akupresuru, tedy masáž těch správných tlakových bodů. Praktici akupresury (nebo jinak řečeno reflexologie) věří, že dotýkání se tlakových bodů určitým způsobem může zmírnit bolest, zlepšit zdraví konkrétních orgánů nebo dokonce zlepšit rovnováhu v celém těle. Konkrétní body, které vám pomohou, prozradila Jeanne Morrison, Ph.D., MSN.

Co je to akupresura?

Akupresura je vědecky podložené poznání toho, jak je jedna část lidského těla spojena s jinou. To znamená, že masírováním jedné části těla (například ruky) můžete ovlivnit druhou část (například krk). Jestliže se chcete dozvědět víc o léčbě bolesti hlavy tímto způsobem, je důležité se naučit, jak to dělat správně. Vysvětlíme si, co říká reflexologie, a ukážeme vám několik tlakových bodů, které můžete vyzkoušet příště, až na vás přijde migréna.

iZdroj fotografie: Pexels

Jaká věda se skrývá za tlakovými body?

Existuje několik studií, které se zabývaly tím, jak může masáž hlavy a ramen zmírnit bolesti hlavy. V jedné studii z roku 2002 vědci zkoumali, jak by masáž prováděná dvakrát až třikrát týdně po dobu šesti měsíců mohla pomoci dospělým s chronickými bolestmi hlavy. Ve studii masáže snížily počet bolestí u každého subjektu během prvního týdne léčby. Na konci léčebného období klesl průměrný počet bolestí u každého subjektu z téměř sedmi případů týdně na pouhé dva za týden.

iZdroj fotografie: Pexels

V další studii vědci zkoumali, jak 10 intenzivních hodinových masážních procedur rozložených do dvou týdnů může ovlivnit 21 žen s chronickými bolestmi hlavy. Stejně jako v menší studii dostaly subjekty masáže od certifikovaných masérů. Účinky masáží byly poté studovány v dlouhodobějším časovém rámci. Výzkumníci zjistili, že masáže vedou k úspěšnému snížení trvání a intenzity bolesti. Jak tedy využívat akupresuru a tlakové body k úlevě?

Masáž oblasti mezi palce a ukazováčkem

Masáž zahájíte tím, že si nahmatáte měkké místo na ruce ležící mezi palcem a ukazováčkem a stisknete ho palcem a ukazováčkem opačné ruky. Po dobu 10 sekund provádíte krouživé pohyby ve směru hodinových ručiček, poté dalších 10 sekund proti směru, a poté ruce vyměníte. Tento cvik provádějte v několika opakováních. Masáž má pozitivní vliv na uvolnění krku, jehož napětí může v mnohých případech způsobit právě bolest hlavy.

iZdroj fotografie: Pexels

Masáž kořene nosu

Tato masáž se provádí stiskem dvou prstů v oblasti kořene nosu (oblast, kde se nos setkává s obočím). Kořen nosu stiskněte z obou stran dvěma prsty a místo podržte po dobu 10 sekund. Tento hmat opět provádějte v několika opakováních. Masáž kořene nosu pomáhá zmírnit bolest způsobenou ucpáním nosních dutin nebo únavou očí.

Masáž takzvaného třetího oka

Masáž třetího oka se provádí na čele v místě, kde se setkává levé obočí s pravým. Na oblast třetího oka zatlačte prstem a tlak držte po dobu jedné minuty. Tento hmat uvolňuje bolest způsobenou ucpáním dutin nebo únavou očí stejně jako masáž kořene nosu. Proto je vhodné tyto dva cviky kombinovat – opět v několika opakováních.

iZdroj fotografie: Pexels

Masáž tlakových bodů brány vědomí

Pro účinné zmírnění či úplné odstranění bolesti hlavy vzniklé námahou krčních svalů si nahmatejte důlky na zadní straně krku těsně pod lebkou a linií vlasů. Tyto místa na obou stranách krku stiskněte ukazováčkem a prostředníkem obou rukou a zatlačte po dobu 10 sekund. Tento cvik provádějte v několika opakování dokud vyvolává příjemný a uvolňující pocit.

Masáž ramenních bodů

Ramenní body se nacházejí přesně v polovině vzdálenosti mezi krkem a ramenem. Místo si nahmatejte a palcem po dobu jedné minuty vyvíjejte tlak společně s kruhovým pohybem. Poté pokračujte na druhé straně. Tento pohyb může úspěšně uvolnit napětí v ramenou a krku a ulevit tak od bolesti hlavy případně jí úplně předejít.

Protože reflexní terapie je neinvazivní a nefarmaceutický způsob léčby bolestí, je zároveň velmi bezpečný. Pamatujte ale, že se jedná o doplňkovou léčbu. Pokud máte opakující se nebo velmi intenzivní bolesti hlavy a migrény, měli byste určitě vyhledat lékařskou pomoc a předejít tak vážnějším zdravotním komplikacím.

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články