Lupy, afty v ústech a zácpa: Pravděpodobně vám chybí tento důležitý vitamín

Lupy, afty, zácpa, špatná kvalita vlasů a mnoho dalších stavů, se kterými si lidé často neumí poradit. Někdy stačí jen vědět, po kterém vitamínu vaše tělo touží.

Ovoce a lžíce s tabletami vitamínů i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud máte nedostatek vitamínů, projeví se to na vašem zdraví. Tělo si o ně tak říká. Podle toho, které živiny tělu schází, vyšle tělo jasnou stížnost v podobě některého z příznaků. Mohou to být afty, lupy nebo zácpa. Tyto stavy lze zpravidla vyřešit tím, že dodáte tělu to, co mu schází.

Lupy a špatná kvalita vlasů

Pokud se potýkáte s lupy a kůže na hlavě vás svědí, chybí vám esenciální mastné kyseliny. Přidejte do jídelníčku ryby, olejnatá semínka a především lněné semínko. Doplnit vitamíny z řady B je třeba při zhoršené kvalitě vlasů. Zejména vitamín B7, jehož nedostatek může způsobovat roztřepené, řídké vlasy a křehké nehty, jak píše web Healthline. Pokud vám vlasy brzy šediví, je pravděpodobné, že vám chybí zinek. Ten se vyskytuje hlavně v mořských plodech a houbách.

Afty, koutky a vředy v ústech

Vřídky a afty v ústech způsobuje nedostatek vitamínu B12. Nejvíce ho najdete v červeném mase a vejcích. Vegetariáni ho doplňují také droždím a obilovinami.

Husí kůže nemusí znamenat jen zimu

Naskakuje vám pořád husí kůže? Nebo máte jen takový pocit a vaše pokožka je k tomu navíc šupinatá a suchá? Tento problém může vzniknout při nedostatku vitamínu A a zinku. Doporučuje se přidat do stravy kuřecí maso, dýňová semínka, mrkev, tvrdé sýry a papriky.

Unavený mladý muž iZdroj fotografie: Freepik
Nedostatek vitamínů se projevuje velmi často chronickou únavou a celkovou slabostí.

Neustálá únava

Jestli si připadáte neustále unavení, může za to nedostatek vitamínu D. Podle webu VeryWellHealth se může přidat i nevolnost a slabost. Ale pozor, nemusí to být jen on. Ke zvýšení energie je nutné dodávat tělu také dostatek hořčíku, železa a vitamínů z řady B. Právě nedostatek vitamínu B12 o sobě dává vědět chronickou únavou, jak psala naše redakce již dříve.

Domácí testy zdraví: Vzhled jazyka odhalí deficit vitamínů, oční test zase škodlivé látky v těle

Zácpa

Proti zácpě se doporučuje jíst hodně vlákniny a pít více vody. Dobré je také pohlídat si dostatek hořčíku, ale zase se to s ním nesmí přehnat. Jeho vysoké dávky by vám mohly způsobit opačný problém. Každopádně byste běžnou zácpu měli zvládnout vyřešit ovocem, zeleninou, čočkou, dýní a rýží. Některé tipy, jak na zácpu, můžete načerpat z dřívějšího článku na webu JakZdravě.

Jaký vitamín naposledy chyběl vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články