Únava, bledá kůže, bolesti hlavy: Možná vám chybí vitamín B12

Nedostatek vitamínu B12 může mít vážné dopady na psychické i fyzické zdraví. Příznaky zahrnují bolesti hlavy, únavu i náladovost.

únava i Zdroj: Unsplash
                   

Vitamín B12, známý také jako kobalamin, je jedním z klíčových prvků pro správné fungování lidského těla. Jeho nedostatek tak může vést k různým zdravotním problémům. Nutriční specialista Jared Meacham, Ph.D. tvrdí, že vzhledem k tomu, že B12 je potřebný pro důležité procesy, jako je syntéza DNA, tvorba energie a funkce centrálního nervového systému, může mít jeho nedostatek nepříjemné fyzické i psychické následky.

Příznaky nedostatku vitamínu B12

Přesto, že je vitamín B12 snadno dostupnou živinou, která se nachází v mnoha běžných potravinách, pro některé lidi je obtížné jeho denní potřebu pokrýt. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, jedná se zejména o vegetariány a vegany (B12 je hlavně v produktech živočišného původu), dále o seniory a osoby s autoimunitními onemocněními, jako například diabetes či celiakie. Jeho nedostatek pak má dle lékařů z ClevelandClinic mnoho nepříjemných příznaků:

  • Únava a slabost: Nedostatek vitamínu B12 může vést k chronické únavě, pocitu vyčerpání a celkové slabosti.
  • Bledá kůže: Nedostatek B12 může ovlivnit tvorbu červených krvinek, což může vést k bledé nebo našedlé barvě pokožky.
  • Bolesti hlavy: Někteří lidé mohou trpět častými bolestmi hlavy nebo přímo migrénami.
  • Ztráta chuti k jídlu: Nedostatek B12 může ovlivnit chuť k jídlu a vést k nežádoucímu úbytku hmotnosti.
  • Problémy s koncentrací a pamětí: Nedostatek B12 má vliv i na kognitivní funkce a může tak způsobit problémy s pamětí, koncentrací a psychickým výkonem.
  • Změny nálad: Můžete se potýkat i se změnami nálad, podrážděností nebo depresemi.
  • Problémy s trávením: V neposlední řadě může vést nedostatek B12 k trávicím problémům, jako je průjem nebo zácpa.
unava nedostatek B12, muž spící na stole, na PC iZdroj fotografie: Depositphotos
Únava a vyčerpání mohou značit nedostatek vitamínu B12

Lékaři z NHS dodávají, že nedostatek vitamínu B12 (stejně jako nedostatek vitamínu B9) může vést k anémii, tedy chudokrevnosti. Jestliže pociťujete výše uvedené příznaky, poraďte se se svým lékařem. Obzvláště pokud patříte do některé z rizikových skupin.

Jak připravit Kimči – starodávnou protizánětlivou směs na obnovení zdraví střev. Obsahuje zázvor, česnek a zelí

Zdravý člověk B12 ve formě doplňků stravy nepotřebuje 

U zdravého člověka hravě pokryje denní potřebu vitamínu B12 běžná pestrá strava. Na jeho tvorbě se mimo jiné podílejí i střevní bakterie, je tedy vhodné o střeva pečovat, aby mohly bakterie správně plnit všechny svoje funkce. Jak jsme již dříve na JakZdravě zmiňovali, střevům prospívají například fermentované výrobky, jako je kimči či kefír. Pokud byste chtěli cíleně konzumovat potraviny bohaté na vitamín B12, zaměřte se například na maso a vnitřnosti, ryby, vejce, mléčné výrobky či kysané zelí a tempeh.

Jak doplňujete vitamín B12 vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články