Už žádná bolest hlavy: Když se bude blížit, okamžitě ji zastaví máta a hořčík

Jedněmi z nejúčinnějších přírodních řešení bolestí hlavy jsou máta a hořčík, které mohou být účinné nejen při zmírnění příznaků, ale i při jejich prevenci.

bolesti hlavy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolest hlavy je běžným problémem, který může mít různé příčiny a negativní dopady na každodenní život. Mnoho lidí hledá úlevu pomocí léků, ale přírodní léčba může také poskytnout efektivní a šetrnou alternativu. První pomocí by mělo vždy být vypití sklenice vody, pokud bolest neustoupí, můžete sáhnout po mátě či hořčíku, které vám spolehlivě pomohou. 

Důležité je znát příčinu

Na úvod bychom rádi předeslali, že pokud se u vás bolesti hlavy objeví znenadání a jsou velice silné, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Mimo jiné se může jednat o mrtvici, či jiný závažný zdravotní problém, který vyžaduje okamžitou péči, jak už jsme ostatně na JakZdravě informovali. I pokud jsou bolesti mírné, ale dříve jste bolestmi hlavy netrpěli, je také vhodné se poradit s lékařem a zjistit jejich příčinu. V ostatních případech můžete vyzkoušet jednoduché, ale účinné, babské rady, které vám od bolestí pomohou.

Máta poskytuje rychlou úlevu od bolesti hlavy

Máta je známá svými léčivými vlastnostmi, zejména pokud jde o úlevu od bolestí hlavy. Nutriční expertka Jillian Kubala, MS vysvětluje, že je to především obsahem mentolu, který má analgetické účinky a může pomoci zmírnit napětí svalů a uvolnit nervy. Pro úlevu od bolesti hlavy můžete aplikovat mátu na několik způsobů:

  • Mátový olej: Naneste trochu mátového oleje na spánky, čelo nebo zadní část krku a jemně vmasírujte. Esenciální mátový olej můžete také inhalovat. Pomůže to uvolnit dýchací cesty a snížit stres, což mohou být další spouštěče bolestí hlavy.
  • Čaj z máty: Pití mátového čaje může také poskytnout úlevu od bolesti hlavy. Stačí zalít čerstvé nebo sušené lístky máty vroucí vodou a nechat čaj asi 5-10 minut louhovat. 
máta na bolesti hlavy iZdroj fotografie: Unsplash
Máta je skvělým pomocníkem při bolestech hlavy

Hořčík je pro zdraví mozku a svalů klíčový

Hořčík je minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha funkcích těla, včetně fungování mozku a svalů. Jak jsme již na JakZdravě zmiňovali, nedostatek hořčíku může způsobit celou řadu potíží. Nutriční specialistka Kim Rose-Francis RDN dodává, že nedostatek hořčíku může také vést k migrénám a dalším typům bolestí hlavy.

Akupresurní body odstraní bolest hlavy, stačí je promasírovat

Zvýšením jeho příjmu tak můžete riziko bolestí hlavy snížit. Hořčík můžete doplnit pomocí potravinových doplňků nebo, a ještě lépe, pomocí samotných potravin, jako jsou ořechy, semínka, luštěniny a zelená listová zelenina.

Co na bolest hlavy nejlépe zabírá vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články