Bolesti sedacího nervu se můžete zbavit už za 1 minutu, pomůže k tomu obyčejný tenisák

Bolest sedacího nervu je nepříjemný problém, který vám dokáže snadno narušit každodenní život. Naštěstí však existuje jednoduchý způsob, jak si ulevit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sedací nerv je nejdelší nerv v lidském těle, který vede od kyčlí až po kolena. Mnozí lidé se však v důsledku některých návyků současné doby, jako je například sedavý životní styl nebo nezdravé držení těla, často potýkají s jeho bolestmi – to především proto, že je zodpovědný za inervaci mnoha svalových vláken, a pokud je při výstupu stlačen, může dojít ke ztrátě jeho citlivosti, částečnému ochrnutí a nepříjemné bolesti. Naštěstí však existuji poměrně jednoduchý způsob, jak si můžete sami ulevit již během několika minut.

Nejčastější příčiny problému 

Bolest sedacího nervu může trvat přibližně 6 týdnů, což je poměrně dlouhá doba. Pokud se s ní potýkáte i vy, měli byste nejprve zkusit najít příčinu problému a tu následně eliminovat. Mezi nejčastější spouštěče patří:

 • nesprávné držení těla
 • sedavý způsob života
 • nízká fyzická aktivita
 • obezita
 • sportovní zranění

Jakmile si budete vědomi, proč se potýkáte s nepříjemnou bolestí sedacího nervu, měli byste podniknout vhodné změny ke snížení rizika jeho opětovaného vzniku. A abyste si rychle ulevili, můžete vyzkoušet domácí metodu, která vám pomůže již během několika minut – samotná technika může způsobit mírnou bolest, ale to je zcela přirozené. Výsledky totiž opravdu stojí za to. 

Domácí léčba bolesti 

Kromě použití protizánětlivých bylin můžete ke zmírnění bolesti vyzkoušet i jednoduchou fyzikální metodu pomocí tenisového míčku. Tento jednoduchý pomocník působí při správném použití velmi účinně a dokáže zmírnit bolest téměř okamžitě – mnozí odborníci dokonce tvrdí, že metoda kombinuje účinky více léčebných oblastí, jako je akupresura, reflexní terapie a masáž. Stačí jej tedy sehnat a najít vhodný povrch na zemi. Poté si lehněte na záda a přiložte míček na místo, kde pociťujete bolest. Poté:

 • Pokrčte nohy v kolenou a snažte se na míček vyvíjet tlak – zároveň se však snažte držet chodidly balanc. 
 • Nyní začněte pohybovat trupem dopředu a dozadu, doprava a doleva – v podstatě se budete kutálet po míčku a masírovat tak postiženou oblast.
 • Toto cvičení provádějte 30 až 60 sekund, poté 5-10 minut odpočívejte a ještě jednou ho zopakujte. 
Tenisový míček na zemi iZdroj fotografie: Pixabay
Tenisový míček pomůže od bolesti zad

Je také důležité, abyste se během cvičení snažili co nejvíce uvolnit. Pokud však pociťujete bolest, která je nesnesitelná, okamžitě přestaňte a raději navštivte lékaře.

Prevence bolesti sedacího nervu

Abyste se vyhnuli možným problémům, je také vhodné zaměřit se na prevenci bolesti sedacího nervu. S tím vám pomohou různá opatření a několik změn v životním stylu, jako je například: 

 • Zdravé držení těla: Dbejte na to, abyste chodili vzpřímeně a seděli rovnoměrně, čímž nebudete přetěžovat jednu stranu těla. 
 • Pravidelné cvičení: Pravidelná fyzická aktivita, zejména cvičení na posílení břišních a pánevních svalů, vám pomůže udržet zdravý sedací nerv. Je také vhodné se pravidelně protahovat (můžete vyzkoušet například jógu). 
 • Omezte dlouhodobé sezení: Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se vstávat a protahovat se alespoň každou hodinu. Popřemýšlejte také o koupi ergonomické židle nebo podložky, která poskytuje dostatečnou podporu pánevní oblasti. 
 • Kontrola hmotnosti: Udržujte si zdravou váhu, protože nadměrná hmotnost může zvýšit tlak na sedací nerv.
 • Vyvarujte se přetěžování těla: Pokud často zvedáte těžké předměty, používejte správnou techniku a vyhýbejte se přetížení zad.

Jak se tato metoda osvědčila vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články