Lekce bylinkářství: 5 rostlin a bylin, které napravují poškození plic. Po pandemii covidu-19 se obzvláště hodí

Pokud potřebujete podpořit funkci plic, ať už z důvodu onemocnění či znečištěného prostředí, existuje několik bylin, které jsou pro zdravé plíce učiněným zázrakem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vzduch, který dýcháme, může být znečištěn mnoha druhy škodlivin. Od prachu a pylů až po různé chemikálie, které negativně ovlivňují zdraví plic. Naše plíce se umí čistit samy, přesto je občas vhodné jejich funkci podpořit. Dr. Meredith Goodwin, MD vysvětluje, že očista plic může být užitečná pro osoby, které mají zdravotní potíže způsobující dýchací obtíže, jako je například astma. Očista plic může být prospěšná také v případě, že jste silný kuřák, musíte užívat některé inhalační léky nebo trpíte častými chřipkami či nachlazením.

Rostliny podporující zdraví plic

Kdykoli máte kašel, rýmu nebo ucpaný nos, není nutné hned běžet do lékárny, existuje řada přírodních bylinek, které mohou příznaky zklidnit a zabránit dalším komplikacím. Stejně tak, pokud jsou vaše plíce velmi namáhané, můžete je tímto způsobem podpořit. Těchto pět bylin posiluje imunitní systém, podporuje zdravé plíce a bojuje proti nachlazení a infekcím:

1) Máta peprná

Máta peprná obsahuje mentol, který usnadňuje dýchání a uvolňuje svaly dýchacího systému. Je také bohatá na antioxidanty, které zabraňují řadě onemocnění.

2) Kořen oshy

Tento divoký kořen pochází z oblasti Skalistých hor a hor Nového Mexika v USA. Komerčně se jej pěstovat nedaří. Obsahuje kafr a další sloučeniny, které podporují plíce, zvyšují jejich prokrvení, a tím napomáhají dýchání. 

3) Eukalyptus

Eukalyptus je součástí mnoha pastilek a sirupů proti kašli, protože obsahuje cineol, sloučeninu, která zmírňuje překrvení, zklidňuje kašel a léčí záněty dutin. Je také plný antioxidantů, které posilují imunitní systém.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Listy jitrocele

List jitrocele má silné antibakteriální, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, takže zklidňuje suchý kašel, léčí podráždění plic a nachlazení a podporuje tvorbu hlenu v plicích.

5) Šalvěj

Šalvějové éterické oleje a šalvějový čaj jsou mimořádně prospěšné při onemocněních dýchacích cest a plicních problémech. Inhalace jejích aromatických vlastností čistí dutiny a zklidňuje plicní problémy.

Další tipy pro zdravé plíce

  • Snažte se trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu. Hory a lesy jsou ideální.
  • Pořiďte si domů čističku vzduchu. 
  • Eliminujte umělé vůně. Osvěžovače vzduchu a vonné svíčky jsou často plné škodlivých chemických látek, které mohou plíce dráždit.
  • Vyzkoušejte dechová cvičení.
  • Věnujte pozornost tomu, co jíte. Plicím prospívá například vitamín D, zdravé tuky a zelený čaj.
  • Dopřejte si aerobní cvičení. Aerobní aktivity mohou pomoci zlepšit kapacitu vašich plic. Mezi aerobní cvičení patří například chůze, běh, jízda na kole, plavání, tanec, box či tenis.

Co používáte na podporu zdraví plic vy?


Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články