Červená řepa má neuvěřitelnou moc: S těmito 10 častými problémy si dokáže hravě poradit

Každodenní konzumace červené řepy vám pomůže s léčbou a prevencí řady nebezpečných onemocnění, a to jak fyzických, tak i psychických. Toto jsou ty nejčastější z nich.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blahodárné účinky červené řepy znali již staří Římané a Řekové, kteří tuto úžasnou zeleninu používali k léčbě různých klinických problémů. Velké pozornosti se jí však dostává i dnes, a to zejména pro její obsah řady zdraví prospěšných prvků a sloučenin, včetně minerálů, antioxidantů a vitamínů. Jak tvrdí i odbornice Adda Bjarnadottir, díky nim si dokáže hravě poradit s řadou onemocnění. 

1) Podporuje průtok krve

Červená řepa obsahuje vysoké množství dusičnanů, které se za pomoci drobných bakterií v ústech přeměňují na dusitany – a ty podporují správný průtok krve v těle. Nejenže vás tak tato blahodárná zelenina ochrání před ucpanými tepnami, ale také rozpumpuje krev do mozku a ostatních orgánů. 

2) Efektivně detoxikuje játra

Červená řepa má vysoký obsah betainu, který pomáhá chránit játra před potenciálním nebezpečím a podporuje jejich správnou funkci. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Léčba důsledků menopauzy

Červená řepa má velmi vysoký obsah železa, díky kterému pomáhá obnovovat červené krevní destičky. Její další výhodou je proto například skutečnost, že pomáhá tlumit příznaky menstruace nebo případné následky menopauzy.

4) Může předcházet rakovině a dokonce ji léčit

Šťáva z červené řepy disponuje velmi silnými účinky proti rakovinotvorným buňkám, které se usadily ve vašem organismu. Stejně tak však dokáže obnovovat již poničené buňky.  

5) Snižuje vysoký krevní tlak

Vysoké množství dusičnanů obsažených v červené řepě pomáhá také snižovat vysoký krevní tlak. Pravidelná konzumace této blahodárné zeleniny vám tak může pomoci předcházet různým kardiovaskulárním onemocněním, včetně infarktu a mozkové mrtvice.

iZdroj fotografie: Depositphotos

6) Bojuje proti zánětům

Díky svým antioxidačním účinkům pomáhá červená řepa velmi účinně podporovat obranyschopnost imunitního systému a předcházet a bojovat proti zánětům v těle. 

7) Dokáže si poradit se zácpou

Šťáva z červené řepy obsahuje vysoké množství vlákniny, která pomáhá léčit problémy spojené s vaším trávicím ústrojím (zejména bolesti žaludku). Pomůže vám ale například i se zácpou nebo nadýmáním.

8) Léčí nedostatek železa a chudokrevnost

Červená řepa má působivě vysoký obsah železa, díky čemuž pomáhá obnovovat červené destičky a následně léčit problémy spojené s krevním oběhem, včetně chudokrevnosti. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

9) Pomáhá snižovat vrásky 

Tato zelenina je díky mimořádnému obsahu folátů, které bojují proti stárnutí a dalším kožním problémům, skvělým pomocníkem působícím proti nevzhledným vráskám. Její pravidelná konzumace vám tak zaručí, že vaše pleť bude opět pevná a zářivá. 

10) Podpora nálady a duševního stavu

Kromě přínosů týkajících se vašeho těla vám konzumace červené řepy pomůže také s podporou nálady a léčbou depresí nebo jiných negativních duševních stavů. Tento účinek má především díky obsahu betainu a tryptofanu, které uvolňují, zklidňují a podporují psychickou rovnováhu.

Jak často jíte červenou řepu? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články