Česnek má výraznou chuť i vůni. Jeho zdravotní přínosy jsou potvrzeny z historie, ale i moderní vědou. Byla by škoda jejich účinků nevyužít.
Česnek je typický svou chutí i vůní, ale nejen tímto je úzce spjat s cibulí, šalotkou i pórkem. Ovšem již od dávné historie je využívaný i pro jeho léčivé vlastnosti. Vědci aktuálně potvrzují celou řadu z nich. Za naprostou většinu lze poděkovat sloučeninám síry, které vznikají, když se česnek naseká, žvýká nebo rozdrtí. Nutriční specialistka Kim Chin vysvětluje, že nejznámější z nich je sloučenina allicin, která je ale velice nestabilní a je přítomna jen krátce poté, co je česnek nakrájen nebo rozdrcen.
Výživný česnek pomůže s nachlazením
O česneku se toho píše hodně. Ale možná vás překvapí, že má nízký obsah kalorií, ale na druhou stranu je bohatý na vitamín C, B6 i mangan. A to není vše. Nejen díky těmto živinám má extrakt z česneku schopnost posílit váš imunitní systém. Bylo zjištěno, že lidé, kteří užívali doplňky, které obsahovali extrakt z vyzrálého česneku, měli méně závažné příznaky nachlazení a také zameškali méně dní ve škole nebo v práci. Existují náznaky, že kromě posílení imunitního systému, může mít česnek i antivirové vlastnosti.
Další zdravotní přínosy česneku
Jisté výzkumy naznačují, že česnekové doplňky zlepšují krevní tlak u lidí, kteří mají potíže s vysokým krevním tlakem. V některých případech byly dokonce doplňky stejně účinné jako běžné léky. Česnekové doplňky jsou vhodné i pro lidi, které trápí mírně zvýšený cholesterol. Kromě toho obsahují antioxidanty, které mohou snížit riziko Alzheimerovy choroby a dalších typů demence. Jako bonus česnek dokáže významně snížit toxicitu olova i související příznaky. Všechny výše zmíněné výhody můžete mít a zařazení česneku do jídelníčku je tak snadné.
Recept na česnekovou medicínu
Potřebné ingredience
- 500 až 600 gramů česneku
- 2 zavařeninové sklenice s víčkem o objemu 400 ml
- 1 lžička hrubozrnné soli
- 2 až 3 špetky kyseliny citrónové
- 50 ml jablečného octa
- převařená a vychladlá voda
Jak na to
Všechen česnek si rozdělte na stroužky a vložte do misky. Zalijte ho teplou vodou. Nechte ho takto stát 2 hodiny, díky tomu se česnek bude lehce loupat. Obě připravené sklenice naplňte na těsno česnekem. Do obou přidejte lžičku hrubozrnné soli, trochu kyseliny citrónové a nalijte jablečný ocet. Jako poslední sklenice dolijte převařenou, ale vychladlou vodou. Téměř hotovo, sklenice uzavřete, protřepejte a uschovejte na chladné a tmavé místo. Po 15 až 20 dnech je česnek připraven. Je možné ho konzumovat preventivně či při nemoci.