Lepší než drahé léky: Česnekový olej zničí nachlazení, záněty i vředy

Lidové recepty spoléhají na léčivou sílu přírody. Najdete jich velké množství, dávejte u toho ale pozor, aby vám spíš neuškodily. I v případě česnekového oleje se poraďte s lékařem.

Česnek a olivový olej i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Česnek se používá v lidovém léčitelství odnepaměti. Dá se jíst, dají se z něj připravovat obklady, a dokonce se z něj dá připravit česnekový olej. Je levný a má mnoho pozitivních zdravotních účinků. Pomáhá odstraňovat dušnost a blahodárně působí na cévy. To ovšem není zdaleka veškeré jeho využití.

Jak si připravit česnekový olej

Co budete potřebovat?

  • Jednu paličku česneku
  • a slunečnicový nebo olivový olej.

Postup přípravy receptu:

  1. Oloupejte česnek a nakrájejte ho na plátky.
  2. Vložte nakrájené plátky do sklenice a zalijte olejem tak, aby byl česnek ponořený.
  3. Uzavřete sklenici a nechte stát na tmavém a chladném místě jeden týden. Pravidelně míchejte.

Aplikace a dávkování:

Doporučuje se užívat tak, že 1 lžičku česnekového oleje smícháte s 1 lžičkou medu a 1 lžičkou citronové šťávy. Užívejte třikrát denně půl hodiny před jídlem.

Upozornění:

Před jakoukoli samoléčbou se poraďte s lékařem. Ne všechny lidové rady jsou prospěšné pro každého. Léčit děti pomocí babských rad a lidových receptů se výrazně nedoporučuje.

Česnek a olej na prkénku iZdroj fotografie: Freepik
Česnekový olej patří mezi lidové léky, které uleví i při křečových žilách.

Na co pomáhá česnekový olej

Česnekový olej se používá na artritidu, lupénku, lupus i svalové výrony. Na svaly je nejlepší potření a vmasírování, použít můžete i obklad. Dále se s ním dají léčit ušní onemocnění, vyrážky, svědění pohlavních orgánů a popáleniny. Jeho konzumace pomáhá při bolestech hlavy, prospívá srdci, zmírňuje dušnost a arytmii. Také pomáhá na trávení a snižuje riziko vzniku vředů a rakoviny žaludku.

Česnek jako lék

Česnek jako takový je přírodní antibiotikum, které má protizánětlivé účinky. Podle webu Heatlhline vyžene z těla bakterie, viry i parazity. Pomáhá budovat silnou imunitu, ale jak psala naše redakce JakZdravě, česnek není vhodný pro každého. Používejte ho s rozumem.

Bolesti a záněty ucha vyřeší česnek svými antibakteriálními účinky

WebMD o česneku tvrdí, že může pomoci předcházet rakovině. Tento vědecký závěr ale může souviset s tím, že riziko vzniku rakoviny přirozeně snižuje zdravá životospráva, vyhýbání se škodlivinám a pravidelný příjem antioxidantů právě z té zdravé stravy, která je součástí zdravé životosprávy. Zapomínat nesmíte ani na pravidelný pohyb. Jak si naplánovat procházky tak, aby měly na vaše zdraví efekt, vám poradíme na JakZdravě.

Jak často jíte česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články