Jíte česnek? Pokud patříte do skupiny těchto lidí, raději byste toho měli nechat

Česnek je velmi účinné přírodní léčivo, které nabízí řadu zdravotních přínosů pro lidské tělo. Není ovšem vhodný pro každého.

Tři paličky česneku opřené o sebe na tmavém pozadí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přestože je česnek považován za jedno z nejlepších přírodních léčiv, existují určité skupiny lidí, které by se mu měly zpravidla vyhýbat. Důvodem je především skutečnost, že jsou jeho účinky velmi silné a například pacientům s nízkým krevním tlakem nebo onemocněním jater by mohl způsobit závažné problémy. Pokud tedy patříte mezi rizikové jedince i vy, podle lékařky Kim Chin byste měli množství jeho konzumace důkladně zvážit. 

Problémy s krevním tlakem

Pokud užíváte jakékoli léky na krevní tlak nebo trpíte určitými problémy spojenými s tímto faktorem, rozhodně si dejte na konzumaci česneku pozor. Je totiž známo, že velmi účinně snižuje krevní tlak, což by mohlo být nebezpečné pro jedince, jejichž hodnoty jsou již tak velmi nízké. Samozřejmě není nutné česnek úplně vyřadit z jídelníčku, ovšem nikdy byste ho neměli sníst tolik, aby vám přivodil nebezpečnou újmu či nepříjemné příznaky. 

Onemocnění jater

Jak také uvádí server TimesOfIndia, velmi nebezpečný dopad může mít častá konzumace česneku na pacienty s onemocněním jater. Toto účinné přírodní léčivo je sice za normálních okolností podporuje, nicméně pokud byste trpěli například hepatitidou, mohlo by česnek výrazně zhoršit příznaky. Většinou pak v takovém případě dochází k časté nevolnosti, plynatost a také bolesti žaludku a střev. Podobně může také způsobit pálení žáhy. 

Silný průjem a poškození očí 

Dalším problémem, během kterého byste nikdy neměli jíst česnek, je průjem – a to zejména pokud jej způsobila infekce. V takovém případě by totiž mohl kvůli své intenzivní chuti způsobit hromadění krve ve střevech a příznak ještě zhoršit. Někteří zastánci tradiční čínské medicíny navíc varují před tím, že pravidelná až nadměrná konzumace česneku může mít velmi škodlivé účinky na zdraví očí a u některých jedinců výrazně zhoršit zrak. 

muž sedící na toaletě a držící se za hlavu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vás trápí průjem, nikdy nejezte česnek

Těhotné ženy a kojící matky

Přehánět by to s konzumací česneku neměly ani kojící a těhotné ženy. Ačkoli riziko vedlejších účinků není tak vysoké jako v předchozích případech, nadměrná konzumace by jim mohla způsobit nepříjemné příznaky, včetně průjmu, nízkého krevního tlaku a silné nevolnosti. Pokud na něj samozřejmě máte chuť, připravte si váš oblíbený pokrm, ale maximálně jednou až dvakrát týdně. Každý den se to rozhodně nevyplatí.  

Česnek není pro každého. Kdo ho může a kdo by si měl dát pozor?

Nikdy ne před operací 

Česneku byste se měli zásadně vyhýbat i v případě, pokud se v dohledné době chystáte podstoupit operaci. Tehdy je nezbytné minimálně dva týdny před zákrokem zůstat mimo jeho dosah, protože by díky svým antikoagulačním vlastnostem mohl oddálit nebo zastavit krvácení, což by mohlo vést k nebezpečným kontraindikacím. Na webu JakZdravě jsme také psali o nejzajímavějších zdravotních přínosech česneku.  

Jak často jíte česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články