Když se u žen objevují chloupky na bradě: Může jít o problém s ledvinami i Cushingův syndrom

Žádná žena nesní o tom, že si nechá narůst plnovous. I ženám se na bradě mohou objevit chloupky. Může jít o nemoc nebo hormonální nerovnováhu. Někdo to jen dostal do vínku.

chloupky na bradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nežádoucí ochlupení dokáže potrápit nejednu ženu. Móda velí holit si nohy, podpaží a další partie. Co když ale objevíte chlupy i na obličeji? To může být hnedle důvod k panice. Zůstaňte ale v klidu (aspoň ještě pár minut, než dočtete článek). Zdravotní sestra a výzkumnice Debra Rose Wilson říká, že existují konkrétní důvody, proč vám tmavé a husté chlupy na bradě rostou. Mohou být i příznakem nemoci.

Hirsutismus

Růst chloupků, které jsou typické pro muže, u žen se odborně nazývá hirsutismus. Projevuje se růstem tmavých a hustých chloupků na rtech, bradě, hrudníku, břiše nebo zádech. Nejčastěji za to může hormonální nerovnováha, kdy převažuje v produkci androgen (mužský hormon). Za normálních okolností ho ženské tělo produkuje pouze nízké hladiny, které růst nežádoucího ochlupení nespustí. Jsou ale i další důvody, které mohou stát za nechtěným ochlupením.

Genetika

Za všechno mohou předkové. No dobře, za všechno ne, ale v případě nadměrného ochlupení a výrazného ochlupení na některých částech těla může být na vině genetika. Pokud vaši příbuzní mají problém s nežádoucím ochlupením, pravděpodobně je to důvod, proč tento problém trápí nyní i vás.

Hormonální poruchy

Nadprodukce androgenů již byla zmíněna výše. Hormonální nerovnováha může být způsobena i dalšími nemocemi. Hladiny hormonů ovlivňují hlavně cysty na vaječnících – syndrom polycystických ovarií. Proto je dobré chodit na preventivní prohlídky ke gynekologovi jednou ročně, kde se případné cysty pomocí ultrazvuku objeví a včas se vyřeší.

Vrozená adrenální hyperplazie

Je to vzácná vrozená nemoc, která bývá diagnostikována už při narození. Jde o zvětšení nadledvin a poruchu tvorby kortizolu a aldosteronu. Nadměrná produkce kortizolu může zapříčinit zvýšený růst nežádoucího ochlupení.

Mladá žena na odstranění chloupků kolem úst pomocí depilace iZdroj fotografie: Freepik
Než se pokusíte chloupků na obličeji zbavit, pátrejte po příčině

Cushingův syndrom – opět kortizol

Jedná se o endokrinologické onemocnění, kdy tělo produkuje příliš mnoho glukokortikoidů. Kortizol, stresový hormon, může podporovat růst ochlupení na pro ženy netradičních místech. Léky s obsahem kortikoidů mohou účinkovat podobně, takže pozor na jejich nadužívání. Vždy je dobré dodržovat předepsanou dávku lékařem a případné vedlejší účinky (v tomto případě růst chloupků) nahlásit.

Věk a zase hormony

Hladiny hormonů se u žen mění s věkem. Hlavně menopauza je silná změna, která může odstartovat růst nechtěných chloupků.

Zkoušeli jste už některé domácí rady, jak odstranit chloupky snadno a bezbolestně? Někdo na to jde voskem, někdo pomocí domácích surovin. Výsledný efekt musíte posoudit doslova na vlastní kůži.

Jak řešíte problémy s ochlupením vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články