Co znamená, když ženám rostou chloupky na bradě: Může jít o nebezpečný syndrom

Ochlupení na bradě trápí mnoho žen. Jedná se nejen o estetický problém, ale výskyt chloupků na bradě může poukazovat i na zdravotní potíže.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Ochlupení u žen se může někomu líbit, jiným vadí a snaží se ho zbavit. Ale pokud se jedná o ochlupení na bradě, mělo by se jednat o doménu mužů. Pokud se ovšem objeví na tváři žen, může se jednat i o příznaky vážných onemocnění, stejně tak jako o výsledek genetiky či hormonálních změn. Není problém se chloupků na obličeji zbavit pomocí pinzety, pokud jich ovšem objevíte více, zvažte možnost depilace a zamyslete se, zda se nemůže jednat o příznak zdravotních potíží.

Pokud v zrcadle během líčení objevíte chloupky na bradě, většinou je vytrhnete a více o tom nepřemýšlíte. V následujících řádcích budou představeny možné důvody jejich výskytu.

Genetika

Jedná se o nejčastější důvod, proč se s chloupky na bradě setkáte. Pokud si vybavíte, že babička měla v pokročilém věku na bradě chloupky, je celkem pravděpodobné, že to nemine ani vás. Proti genetice se bojuje jen těžko, ale na druhou stranu není důvod k obavám.

Hormony v hlavní roli

I hormony často hrají důležitou roli, co se růstu chloupků týká. Zejména pokud se chloupky objevují na místech, kde byste je nečekali, tudíž nejen na bradě, tak téměř jistě budou na vině právě hormony. Konkrétně je řeč o nadprodukci mužských pohlavních hormonů. Problém se může objevit také v období menopauzy, kdy tělo produkuje méně estrogenu. Ani v tomto případě se ovšem neděje nic vážného.

iZdroj fotografie: Freepik

Syndrom polycystických vaječníků

Jedná se o nejčastější hormonální poruchu u žen. Příčina vzniku tohoto problému není zcela známá. Současné zjištění naznačuje, že se jedná o kombinaci genetické predispozice a vlivů životního prostředí (nadváha, nedostatek pohybu). Jedná se o komplexní metabolickou poruchu, která je charakterizována nadbytkem mužského pohlavního hormonu.

Cushingův syndrom

Cushingův syndrom patří mezi endokrinologická onemocnění, pří němž dochází k nadměrné produkci kortizolu. To je způsobeno nadměrnou aktivitou kůry nadledvinek. Toto onemocnění mění metabolismus organismu a způsobuje také nadměrné ochlupení. Mezi další projevy se řadí zvýšená hladina cukru v krvi i vysoký krevní tlak. Na břiše jsou často patrné strie. Nadměrnou produkci kortizolu mohou způsobit také léky na léčbu artritidy či astmatu.

iZdroj fotografie: Freepik

Kongenitální adrenální hyperplazie

V tomto případě je jedná o dědičnou poruchu tvorby životně důležitých hormonů v kůře nadledvin. Že člověk trpí tímto onemocněním se zpravidla zjistí již při narození. Pokud o něm nevíte, zřejmě jím netrpíte.

Těhotenství či antikoncepce

Již výše byly zmíněné hormony, které jsou častou příčinou ochlupení na bradě. Specifickým případem je, když se ochlupení objeví během těhotenství či při užívání antikoncepce. Obě tyto záležitosti jsou úzce spjaty s hladinou hormonů v těle.

Jak se zbavujete chloupků na bradě?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články