Objevily se vám na bradě chloupky? Jde o znamení vážných problémů

Pokud jste žena a objevily se vám na bradě chloupky, může za tím stát mnoho příčin. V žádném případě byste však tento příznak neměli přehlížet.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růst chloupků na bradě je nejen estetický problém, který může velmi rychle snížit vaše sebevědomí, ale také poměrně vážný příznak s řadou různých příčin. Pokud se s ním potýkáte i vy, rozhodně byste se měli co nejrychleji poradit s odborníkem, neboť může značit mnoho zdravotních problémů, a to podle lékařky Debra Rose Wilson od hormonálních poruch až po syndrom polycystických vaječníků. V posledně jmenovaném případě je možné jejich neinvazivní odstranění. 

Genetika a vrozená hyperplazie nadledvinek

Za růstem chloupků na bradě stojí nejčastěji genetika. Pokud jste si tedy všimli, že se s tímto příznakem často potýkala vaše babička, se vší pravděpodobností na tom bude podobně i vaše matka a poté vy. V tomto případě se však nemusíte obávat žádné nemoci a pomůže vám pravidelná depilace. Možnou příčinou této nepříjemnosti pak může být i vrozená hyperplazie nadledvinek, což je velmi vzácné onemocnění, které je obvykle rozpoznáno při narození. 

Hormonální problémy

Pokud vám začínají růst chloupky na místech těla, která pro ně nejsou typická, možná se jedná o známku hormonálních problémů, a to konkrétně o nadprodukci mužských pohlavních hormonů. Často proto k tomuto příznaku dochází také během menopauzy, kdy ženské tělo produkuje méně estrogenu a začíná ho dohánět testosteron. Bohužel se však jedná o přirozený proces, se kterým se podle serveru ClevelandClinic nedá nic dělat. 

Syndrom polycystických vaječníků 

Jedná se o závažný problém, který odborníci považují za komplexní metabolickou poruchu. Je proto důležité, abyste byli vždy schopni rozpoznat jeho příznaky, což může být mimo zvýšeného ochlupení na bradě také nepravidelný cyklus, cysty na vaječnících, potíže s otěhotněním, problémy s udržením zdravé hmotnosti (obezita nebo výrazná štíhlost). Pokud si na sobě všimnete některé z těchto známek, raději se co nejdříve poraďte s lékařem. 

Žena na gauči s bolestí vaječníků iZdroj fotografie: Freepik
Růst chloupků na bradě může být příznakem syndromu polycystických vaječníků

Cushingův syndrom

Jde o další nebezpečné onemocnění, které je způsobeno nadměrnou aktivitou nadledvinek – tedy tím, že tento orgán produkuje příliš mnoho kortizolu. To následně způsobuje nejen větší růst chloupků po těle, ale také změnu metabolismu, vysoký krevní tlak a hladinu cukru v krvi a mnohdy i výskyt strií na břiše. K rozvoji tohoto syndromu často přispívají léky proti artritidě a astmatu. Na webu JakZdravě jsme psali o léku našich babiček, který léčí astma i artritidu přírodní cestou

Těhotenství nebo antikoncepční pilulky

Těhotenství může vést k řadě různých změn v ženském těle, a to včetně rozhození hormonů, což se často projeví růstem chloupků na bradě. Jedná se však o záležitost, která má tendenci po narození miminka zmizet. Podobně tomu je i u antikoncepčních pilulek, které taktéž ovlivňují různé hormony v těle. V každém případě se však chloupků můžete zbavit, a to buď jejich vytrhnutím (pokud jich je pár) nebo pomocí voskové či laserové epilace. 

Jak chloupky na bradě řešíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články