Půlku citronu vložila na patu a šla spát. Když se probudila, čekal na ní neuvěřitelný výsledek

Pokud vás trápí popraskané paty, nemusíte nutně používat komerční přípravky plné chemikálií. Skvěle vám postačí síla obyčejné citronové kůry.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zima může být pro vaše chodidla velmi špatným obdobím, protože během ní často dochází k vysušování pokožky a následnému praskání pat. To může být velmi bolestivý problém, který se snadno podepíše na vašem každodenním životě. Ještě než se rozhodnete pro jeho léčbu užívat jakékoliv komerční přípravky plné chemikálií, které stejně nefungují vždy přesně tak, jak mají, můžete nejprve vyzkoušet jednoduchý domácí lék z citronové kůry. Stačí vám navíc pouze půlka – tu přiložíte na svou patu a problémy budou za pár hodin pryč.

Citronová kůra pro léčebnou kúru

Pokud vás trápí popraskané paty, citron pro vás může být skvělým řešením. Jeho použití vám pomůže ukončit všechny vaše problémy velmi rychle a již během několika dní díky němu budou vaše chodidla opět krásná. Kromě toho se jedná o neinvazivní metodu bez jakýchkoliv vedlejších účinků, která navíc nestojí mnoho peněz. Citron a jeho kůra jsou dokonalým lékem na tento častý problém, a podle mnoha zastánců tradiční medicíny se jedná o nejjednodušší a zároveň také nejzdravější metodu léčby. Postup je přitom velmi jednoduchý:

  • Vyberte si citron, který je dostatečně velký na to, aby pokryl celou vaší patu. Poté jej rozkrojte napůl, vymačkejte všechnu šťávu a nechte si pouze kůru (šťávu můžete použít k přípravě limonády). 
  • Jakmile budete připraveni, citronovou kůru umístěte na nejhrubší část paty – měla by sedět a nepadat. Pokud ano, raději si oblékněte ponožku, která ji udrží na místě. 
  • Zpočátku to může být divné, ale během několika minut si zvyknete. Citronovou kůru poté nechte působit alespoň hodinu. Nejlepší výsledky však získáte, pokud ji necháte působit přes noc. 

Následující ráno zaznamenáte výrazné zlepšení a po několika takových ošetření budou vaše nohy opět měkké a jemné. Jedná se o jeden z nejjednodušších způsobů, jak si pomoci, a to zcela přirozeným způsobem. Pokud se však problém nelepší, raději se obraťte na svého praktického lékaře. 

Prevence popraskaných pat

Praskání pat je velmi nepříjemný a bolestivý problém. Existuje však několik kroků, které vás ochrání před jeho vznikem: 

  1. Vždy se ujistěte, že máte dobře hydratovanou kůži v oblasti pat. V případě potřeby můžete používat kvalitní hydratační krémy nebo masti, které obsahují složky, jako je močovina nebo kyselina hyaluronová.
  2. Zajistěte si správnou obuv, která je pohodlná a vhodná pro vaši chůzi. Nesmí být příliš těsná ani volná. 
  3. Požívejte ortopedické stélky nebo vložky, které poskytují podporu patám. Vyhněte se častému nošení vysokých podpatků.
Žena si masíruje unavené paty iZdroj fotografie: Depositphotos
Riziko popraskaných pat se zvyšuje častým nošením podpatků
  1. Snažte se pravidelně starat o své paty. Stojí za to dopřát si čas od času pedikúru, abyste odstranili tvrdou kůži. 
  2. Vyzkoušet můžete také jemné exfoliace, které vám pomohou odstranit odumřelé kožní buňky na patách. 
  3. Pokud je problém příliš intenzivní, snažte se nosit ponožky s vloženými hydratačními krémy (zejména během noci), což může pomoci udržet paty hydratované.
  4. Snažte se omezit dlouhé stání nebo chůzi bez odpočinku, která může zvýšit riziko praskání patek.

Pokud se vaše popraskané paty nelepší a způsobují bolest nebo potíže, měli byste problém raději konzultovat se svým lékařem nebo dermatologem, aby vám doporučil vhodnou léčbu a krémy pro hojení.

Na jaké zdravotní neduhy se citron osvědčil vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články