Paty jako miminko: Na praskliny pomůže kokosový olej i rozmačkaný banán

Popraskané paty jsou velmi nepříjemný problém, který může postihnout naprosto každého. S úlevou vám však dokáže pomoci osvědčená přírodní léčba.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Popraskané paty jsou nepříjemným problémem, který dokáže velmi snadno narušit váš každodenní život (zejména pokud je ignorujete). Pokud totiž dojde k vysušení pokožky a následnému vzniku prasklin, můžete se podle Dr. Debra Sullivan potýkat s nepříjemnou bolestí, problémy s chozením nebo dokonce nebezpečnými infekcemi a následným zánětem. Naštěstí však existuje několik přírodních prostředků, které vám dokáží pomoci s úlevou a urychlí regeneraci postiženého místa. Jedná se přitom o zcela snadnou záležitost. 

1) Domácí lék z brambor 

Brambory jsou považovány za jeden z nejprospěšnějších prostředků pro zdravou pokožku a léčbu kožních problémů. Abyste se zbavili popraskaných pat, budete potřebovat následující ingredience: 

  • 1 ks brambora
  • šťávu z poloviny citronu
  • 1 polévkovou lžíci soli
  • 1 čajovou lžičku zubní pasty
  • struhadlo

Postup je poté již velmi jednoduchý. Nejprve omyjte bramboru a nastrouhejte ji na jemném struhadle. Poté z ní pomocí sítka a lžíce vymačkejte co nejvíce šťávy a umístěte ji do vhodné mísy. Ke šťávě přidejte šťávu z citronu, sůl a vše dobře promíchejte – nakonec přidejte i zubní pastu. Hotovou směs naneste na paty a nechte ji působit alespoň 20 minut. Jakmile tato doba uplyne, opláchněte ji vodou a naneste na pokožku hydratační krém. Tento postup opakujte po dobu jednoho týdne nebo dokud příznaky nezmizí. 

2) Rozmačkaný banán 

Zralé banány jsou jedním z nejlevnějších a zároveň velmi účinných domácích prostředků pro léčbu suchých a popraskaných pat. Stačí sehnat jeden kus, poté z něj pomocí vidličky udělat pastu podobnou těstu a tu následně nanést na očištěné popraskané paty. Nechte ji působit alespoň 15 minut a poté si nohy umyjte lehce teplou vodou – pokud chcete, můžete chodidla nakonec namočit na deset minut do studené vody. Léčbu opakujte denně a problém bude během pár týdnů pryč. 

iZdroj fotografie: iStock

3) Kokosový olej

Kokosový olej si získal oblibu zejména pro svou schopnost hydratovat suchou pokožku, odstraňovat ekzém a lupénku a regenerovat popraskané paty. Tyto schopnosti má díky silným protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem, ze kterých může těžit naprosto jednoduše každý – stačí si tento léčivý prostředek nanést přímo na postižené místo a nechat jej několik minut působit. Kromě úlevy vám tento olej také poskytne ochranu před krvácením a infekcí. 

4) Med a další přírodní prostředky 

Med je další účinný přírodní prostředek, který pomáhá léčit popraskané paty a přináší mnoho dalších zdravotních výhod – to především díky tomu, že je plný sloučenin, které disponují antimikrobiálními a antibakteriálními vlastnostmi. Stačí jej nanést přímo na postižené místo a v nejlepším případě nechat působit přes noc. Jakmile se probudíte, vaše chodidla budou plně hydratovaná a změkčená. Existují však i další přírodní prostředky, které vám mohou pomoci s popraskanými patami. Patří mezi ně zejména 

  • ocet 
  • extra panenský olivový olej 
  • bambucké máslo 
  • parafínový vosk 
  • ovesné vločky smíchané s olivovým olejem 

Jak proti popraskaným patám bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články