Bílý jazyk není normální stav. Pečlivě sledujte jeho barvu a povrch –⁠ pomůže včas odhalit i vážná onemocnění

To, jak vypadá váš jazyk, může vypovídat mnohé. Seznamte se proto s tím, co vám váš jazyk říká a kdy může jít o nebezpečí vážné nemoci.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hrbolky, skvrny, pocit pálení nebo různorodé zbarvení na jazyku mohou v některých případech vypovídat o tom, co se ve skutečnosti děje s vaším celkovým zdravotním stavem. Tyto stopy na něm totiž může zanechat řada negativních vlivů, jako jsou podle odbornice Kristeen Cherney například infekce, stres, užívání nesprávných léků nebo přirozené stárnutí. Abyste i vy věděli, kdy je čas vyhledat lékaře, níže se můžete podívat na to, co váš jazyk vypovídá o vašem zdraví.

Bílé skvrny na jazyku

Krémově bílé skvrny na jazyku mohou být známkou aftů nebo plísňové infekce, ke které dochází vlivem podání nesprávných léků, které v důsledku naruší rovnováhu bakterií v ústech. Pokud ovšem bílé skvrny připomínají spíše krajky, mohla by být na vině porucha lichen planus, což znamená, že váš imunitní systém chybně napadá tkáně v ústech. Bílé skvrny však mohou také souviset s leukoplakií nebo dokonce rakovinou, a proto byste měli v případě jejich výskytu vždy navštívit svého lékaře.

Jazyk zbarvený do černa 

Jazyk vám sice nemůže jen tak z ničeho nic zčernat, ale některé léčivé přípravky, jako je například antacid, mohou obsahovat složky, které jej mají v důsledku konzumace a následného míšení se slinami skutečně tendenci ztmavovat. Většinou však tento příznak odezní v momentě, kdy přestanete léky užívat nebo je zaměníte za jiné.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pocit pálení na jazyku

Pokud máte často pocit, jako byste si jazyk opařili horkou kávou, přičemž vaše chuť v ústech připomíná kov nebo hořkost, na vině by mohl být takzvaný syndrom pálení v ústech. Častou příčinou tohoto problému bývají zdravotní problémy, jako je například sucho v ústech, infekce nebo reflux kyseliny, které podráždily nervy na jazyku. V případě tohoto syndromu byste se měli vyvarovat konzumace kyselých potravin, jako je ananas a bonbony nebo užívání ústní vody a silné pasty na zuby, protože byste si mohli přitížit. 

Světle červený jazyk

Jahodově červený jazyk může být časným příznakem Kawasakiho choroby, vzácného, závažného onemocnění, které způsobuje zánět cév po celém těle (nejčastěji u dětí), nebo příznakem spály. Kromě toho se však může objevit také v důsledku nedostatku vitamínu B3 v těle. Opět jde o velmi nebezpečný problém, který byste měli ihned řešit se svým lékařem. 

Hrbolky na jazyku 

Na jazyku se mohou často objevit menší vřídky připomínající načervenalé hrbolky, které vznikají v důsledku podráždění vnějšími vlivy. Jde o běžný problém, který ve většině případů po nějakém čase sám od sebe odezní. Pokud se ovšem na vašem jazyku objevila bulka, která bolí a již delší dobu nemizí, okamžitě byste měli navštívit odborníka, neboť by mohlo jít příznak rakoviny dutiny ústní.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když vás jazyk bolí

Jazyk má spoustu nervových zakončení, která jsou extrémně citlivá – pokud jste se do něj již někdy kousli, tak pravděpodobně víte, že to může opravdu hodně bolet. Bolest však může vznikat také vlivem dalších faktorů, jako jsou například vředy, afty, infekce, nesprávné léky nebo lichen planus. V případě, že je bolest jazyku velmi intenzivní a objevuje se s bulkou a červenými nebo bílými skvrny, mohlo by se také jednat o příznak rakoviny.  

Chloupky na jazyku

Pokud se na vašem jazyku objevil černý, hnědý nebo bílý povlak, který připomíná chloupky nebo srst, pravděpodobně máte co do činění se syndromem chlupatého jazyka. Tyto „chloupky“ jsou totiž bílkoviny, které mění normální malé hrbolky na delší vlákna, a proto se na nich zachycuje jídlo a bakterie. Tento problém by však měl zmizet ihned poté, co si jazyk vyčistíte – v opačném případě, kdy chloupky již nějakou dobu nemizí, by mohlo jít o příznak HIV. 

Jak vypadá váš jazyk? 

Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Nikoho v životě nepotkáváme náhodou – 5 typů vesmírných vztahů, které vám postupem času začnou dávat smysl
Události247
Události247
Zvěrstva Ukrajinců ve válce: Ukazuje se, že nejenom Rusové páchají nelidské činy
VědaŽivě
VědaŽivě
Optická hádanka, která je pro mnohé lidi zcela neřešitelná. Kolik kruhů jste schopni najít na tomto obrázku?
adbz
adbz
Navraťte černému oblečení svou pravou barvu. Vybledlé kousky zachrání trocha kávy