Jak vyzrát na citlivé zuby: Babská rada s čajem funguje téměř okamžitě, bolest dlouhodobě nemá šanci

Citlivé zuby jsou nepříjemný problém, ale často se jej můžete zbavit svépomocí. Až když běžně dostupné prostředky selžou, je na čase objednat se k zubaři.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Citlivé zuby vám často znemožní jíst zmrzlinu, pít příliš studené nebo příliš horké nápoje, a dokonce na sebe mohou upozornit nepříjemnými pocity při konzumaci čokolády a karamelu. V některých případech vám pomohou různá opatření při čištění zubů a domácí léčba. Pokud problém přetrvává, zubařka Christine Frank radí, abyste vyhledali odbornou pomoc stomatologa. Jeho rada možná nebude zadarmo, ale zaručeně pomůže.

Proč jsou zuby citlivé

Přirozenou ochranu před zevními vlivy poskytují vašim zubům dásně. Jakmile ale dásně začnou ustupovat (většinou nevhodnou technikou čištění zubů), obnaží se zubní krček. Ten je velmi citlivý na horké, studené a sladké. Přechodně mohou dásně zlobit v důsledku hormonálních změn v těhotenství. Citlivými zuby se projevuje také paradontóza, kdy se v oblasti zubů vytvoří zánět.

Co pomáhá na citlivé zuby

Dobrou zprávou je, že většina případů citlivých zubů jde napravit správnou ústní hygienou. Sáhněte si proto do svědomí, jak často a jakým způsobem o své zuby pečujete. Možná odhalíte chybu právě tam.

Správná technika čištění zubů

Zuby byste si měli čistit nejméně dvakrát denně. (Ideální stav doporučovaný odborníky je čistit si zuby po každém jídle.) Na noc po vyčištění zubů už nejezte a nepijte nic sladkého. K čištění zubů nepoužívejte tvrdý kartáček. Zuby si čistěte šetrně, netlačte, abyste si nerozedřeli oblast dásní. Dělejte kartáčkem krouživé pohyby a dbejte na to, abyste vyčistili všechny plošky všech zubů. Pokud tápete, jak si správně čistit zuby, nebojte se oslovit svého zubaře. Rád vám všechno potřebné vysvětlí a názorně předvede.

iZdroj fotografie: Pixabay

Správná zubní pasta

Na citlivé zuby vám pomůže zubní pasta označovaná jako „senzitive“. Nemusíte se obávat, že by kvůli tomu utrpěla čistící schopnost pasty. I pasty pro citlivé zuby mohou mít bělící účinky. Nepoužívejte je ale denně. Toužíte-li po zářivě bílém úsměvu, navštivte dentálního hygienika. Alespoň se přesvědčí, že nemáte v ústech nic, co by vyžadovalo léčbu.

A co by měla správná zubní pasta obsahovat? Určitě fluorid, který zabraňuje vzniku zubního kazu. Pro odstranění zubního plaku a vyleštěný chrup se používají tzv. abraziva. Udávají se v procentech a najdete je pod označením RDA nebo REA. Nebojte se sáhnout po bylinkových pastách. Ideální je heřmánek nebo šalvěj, oba působí protizánětlivě a mají hojivé účinky.

Kloktání šlavějového čaje

Na dásně i na záněty v dutině ústní vám pomůže po každém jídle kloktat silný šalvějový čaj. K tomuto účelu se hodí sypaná šalvěj z lékárny. Kloktejte často a brzy ustoupí zánět i bolest. Jde sice o pouhou bylinku, ale nenechte se zmást. Šalvěj má antibiotické účinky. V menší koncentraci vám pomůže ve formě čaje také při viróze na bolest v krku a na hlasivky.

Kdy k lékaři?

Stomatologa navštivte, pokud domácí léčba nezabírá nebo se problém zhoršuje. Ten má k dispozici ještě zubní pasty a speciální gely na předpis. Také zkontroluje ústní dutinu a stav vašeho chrupu, aby se přesvědčil, zda není potřeba některý zub ošetřit a léčit.

Co vám pomáhá na citlivé zuby?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články