Co prdy prozradí o zdravotním stavu? Pokud zapáchají více než obvykle, mějte se na pozoru

Plynatost může vypovídat o způsobu našeho stravování. Ale to zdaleka není vše. Může mnohé napovědět o našem aktuálním zdravotním stavu i míře stresu.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přesto, že nám to přijde občas úsměvné, je prdění běžnou součástí života každého člověka. Internista a gastroenterolog MUDr. Niket Sonpa vysvětluje, že plyny jsou „vedlejším produktem trávicího systému, který rozkládá a zpracovává potravu a živiny. Při jídle, žvýkání a polykání se v trávicím traktu hromadí plyny a vzduch – část z nich tělo přirozeně vstřebává – a pak se uvolňují jako prdy nebo říhání.“ Prdy jsou nezbytné a prospěšné, a dokonce nás mohou upozornit na některé potenciálně závažná onemocnění.

Často prdíte a máte zácpu

Tyto symptomy odpovídají přebytku vlákniny. „Pokud lidé jedí nadbytek vlákniny, může to způsobit plynatost, nadýmání, křeče a paradoxně i zácpu,“ říká doktor Sonpal. Abyste se odblokovali a zastavili plynatost, pijte více vody a upravte příjem vlákniny, optimální denní množství je 25 až 29 gramů.

Prdíte ve dne v noci

Viníkem mohou být sycené nápoje. „Sycené nápoje, jako jsou sodovky, limonády a pivo, mohou do vašeho trávicího traktu vnášet více vzduchu (a tím i plynů), což způsobuje častější prdění,“ říká Dr. Sonpal. Problém nastává zejména pokud je některý z těchto nápojů vaším oblíbeným a popíjíte jej prakticky nepřetržitě. Zkuste sycené nápoje omezit.

Trápí vás extrémní zápach

Ve většině případů se zápachu není třeba obávat. Na vině je většinou strava bohatá na síru. Tedy růžičková kapusta, brokolice. Případně též brukvovitá zelenina (např. květák), česnek, cibule, sýry, fazole, sušené ovoce a překvapivě i víno. Pokud však zápach přetrvává, možná byste měli navštívit svého lékaře. Je možné, že potíže souvisí se zánětlivým onemocněním střev nebo syndromem dráždivého tračníku.

iZdroj fotografie: Pexels

Vaše prdy zapáchají a máte zažívací potíže

Prdy doprovázené bolestí břicha nebo nepříjemnými pocity po jídle mohou být způsobeny potravinovou intolerancí. „Ukázkovým příkladem je, když vypijete mléko nebo sníte sýr, a pak cítíte křeče a trpíte nadměrnou plynatostí, která navíc zapáchá jako den zkázy,“ říká doktor Sonpal. V tomto případě byste měli intoleranci laktózy. Vyřaďte ze svého jídelníčku mléčné výrobky a uvidíte, zda páchnoucí prdy zmizí. Pokud ne, obraťte se na lékaře, který vám pomůže určit, která potravina nebo skupina potravin vám nesedí.

Občas prdíte víc než obvykle a i zápach je silnější

Je možné, že máte menstruační prdy, které obvykle udeří právě v době, kdy má začít vaše menstruace. Stejně jako všechno ostatní, co s menstruací souvisí, je hormonálního původu: pokud děloha pracuje příliš, mohou hormony způsobit stahování i dalších orgánů, včetně střev. Dalším důvodem jsou bakteriální změny v tomto období měsíce, ty mají na svědomí zvýšený zápach. Zkuste jíst v tomto období nezpracované, lehce stravitelné potraviny.

Prdíte více a vyměšujete více (nebo méně) než obvykle

Viníkem může být nadměrný stres. Stres může také způsobit, že budete polykat více vzduchu. A samozřejmě úzkost působí na váš trávicí systém a mění frekvenci vyměšování. V dnešní době jsme všichni vystresovaní, ale pokud nechcete, aby úroveň stresu ovlivnila váš trávicí trakt, zkuste praktikovat relaxační techniky, jako je vědomá meditace a hluboké dýchání, které vám mohou zabránit polykat přebytečný vzduch. A dávejte si větší pozor na potraviny, které způsobují plynatost a které možná jíte ve stresu.

Jaké další důvody mohou podle vás tyto obtíže mít?

Zdroj: Health

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články