Minutová technika –⁠ stačí přitisknout jazyk na patro a správně dýchat. Díky tomu stres nemá šanci, pomáhá to i na klidné spaní

Správná technika dýchání je důležitá pro zapojování všech dýchacích svalů. Některá dechová cvičení mohou navíc během chvíle uvolnit napětí a stres.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí dýchá pouze povrchově a neuvědomuje si svůj dech. Správné dýchání je přitom základem pro fyzické i psychické zdraví. Tyto techniky můžete využít v jakékoliv situaci, kdykoliv během dne. Dle psychologa Timothy J. Legg, Ph.D., Psy.D. byste měli být při pravidelném vykonávání dechových cvičení celkově klidnější, vyrovnanější a neměli byste mít potíže se spánkem.

Výdechy s otevřenými ústy

Vydechněte s otevřenými ústy, co nejvíce vzduchu se vám podaří. Poté ústa zavřete, jazykem zatlačte na horní patro a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech po dobu počítání do pěti, trvá to přibližně sedm vteřin. Pak opět ústa otevřete a pozvolna vydechujte všechen vzduch alespoň osm vteřin, tedy déle než trval nádech. Takto opakujte alespoň jednu minutu. Toto cvičení provádějte alespoň dvakrát až třikrát denně, ale při větší stresové zátěži i častěji.

Břišní dýchání

Vědomým zapojením bránice (svalu pod plícemi) při dýchání, odlehčíte namáhané svaly horní části hrudníku. Uvolněně si sedněte nebo lehněte. Položte si jednu ruku na srdce a druhou na břicho. Nadechněte se zhluboka nosem tak, aby měla bránice dostatek času vytlačit břišní orgány směrem dolů a vytvořit tak dostatek místa pro maximální načerpání vzduchu do plic. To se projeví nadzvednutím břicha, zatímco horní část hrudníku by se měla pohnout jen nepatrně. Vzduch nezadržujte a opět pomalu a zhluboka s otevřenými ústy vydechujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jógové dýchání – lví dech

Lví dech spočívá v silném vydechování. Klekněte si, překřižte kotníky, hýžděmi se opřete o chodidla. Natažené ruce položte na kolena. Nadechněte se nosem. Poté s výdechem zeširoka otevřete ústa a vyplázněte jazyk. Výdech doprovází zvuk jako křik lva. Opakujte pětkrát.

Střídavé dýchání nozdrami

Pohodlně si sedněte, levou ruku si položte do klína. Prostředníček a ukazováček pravé ruky položte na čelo mezi obočí. Zavřete oči. Palcem pravé ruky uzavřete pravou nosní dírku a pomalu se nadechujte pouze levou. Poté pravým prsteníčkem uzavřete levou nozdru a vydechujte pozvolna pravou. Pak strany vyměňte, nadechněte se pravou nosní dírkou a vydechněte pravou. Takto opakujte s každou nosní dírkou desetkrát.

Jakým způsobem dýcháte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články