Minutová technika –⁠ stačí přitisknout jazyk na patro a správně dýchat. Díky tomu stres nemá šanci, pomáhá to i na klidné spaní

Správná technika dýchání je důležitá pro zapojování všech dýchacích svalů. Některá dechová cvičení mohou navíc během chvíle uvolnit napětí a stres.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho lidí dýchá pouze povrchově a neuvědomuje si svůj dech. Správné dýchání je přitom základem pro fyzické i psychické zdraví. Tyto techniky můžete využít v jakékoliv situaci, kdykoliv během dne. Dle psychologa Timothy J. Legg, Ph.D., Psy.D. byste měli být při pravidelném vykonávání dechových cvičení celkově klidnější, vyrovnanější a neměli byste mít potíže se spánkem.

Výdechy s otevřenými ústy

Vydechněte s otevřenými ústy, co nejvíce vzduchu se vám podaří. Poté ústa zavřete, jazykem zatlačte na horní patro a zhluboka se nadechněte. Zadržte dech po dobu počítání do pěti, trvá to přibližně sedm vteřin. Pak opět ústa otevřete a pozvolna vydechujte všechen vzduch alespoň osm vteřin, tedy déle než trval nádech. Takto opakujte alespoň jednu minutu. Toto cvičení provádějte alespoň dvakrát až třikrát denně, ale při větší stresové zátěži i častěji.

Břišní dýchání

Vědomým zapojením bránice (svalu pod plícemi) při dýchání, odlehčíte namáhané svaly horní části hrudníku. Uvolněně si sedněte nebo lehněte. Položte si jednu ruku na srdce a druhou na břicho. Nadechněte se zhluboka nosem tak, aby měla bránice dostatek času vytlačit břišní orgány směrem dolů a vytvořit tak dostatek místa pro maximální načerpání vzduchu do plic. To se projeví nadzvednutím břicha, zatímco horní část hrudníku by se měla pohnout jen nepatrně. Vzduch nezadržujte a opět pomalu a zhluboka s otevřenými ústy vydechujte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jógové dýchání – lví dech

Lví dech spočívá v silném vydechování. Klekněte si, překřižte kotníky, hýžděmi se opřete o chodidla. Natažené ruce položte na kolena. Nadechněte se nosem. Poté s výdechem zeširoka otevřete ústa a vyplázněte jazyk. Výdech doprovází zvuk jako křik lva. Opakujte pětkrát.

Střídavé dýchání nozdrami

Pohodlně si sedněte, levou ruku si položte do klína. Prostředníček a ukazováček pravé ruky položte na čelo mezi obočí. Zavřete oči. Palcem pravé ruky uzavřete pravou nosní dírku a pomalu se nadechujte pouze levou. Poté pravým prsteníčkem uzavřete levou nozdru a vydechujte pozvolna pravou. Pak strany vyměňte, nadechněte se pravou nosní dírkou a vydechněte pravou. Takto opakujte s každou nosní dírkou desetkrát.

Jakým způsobem dýcháte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Plchová

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
50letá žena v sobě 9 let nosila mrtvé dítě. Odmítala léčbu, protože si myslela, že je očarovaná
Události247
Události247
Důchodci musí také podávat daňové přiznání, ale jen někteří. Pokud to neudělají, hrozí jim tučné pokuty
VědaŽivě
VědaŽivě
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
adbz
adbz
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit