Diagnostika jaterních (stařeckých) skvrn: Co znamenají a jak se jich přirozeně zbavit

Ačkoliv jaterní skvrny na těle neznamenají pro vaše zdraví žádné nebezpečí, mohou nepěkně narušit váš vzhled. Zbavte se jich snadno a přirozeně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jaterní skvrny, známé také jako stařecké skvrny, jsou tmavé ploché léze na kůži o různé velikosti, které se podle Amanda Caldwell nejčastěji vyskytují u lidí starších 50 let (zejména u těch, kteří se často vystavují slunečnímu záření). Ačkoliv se nejedná o nijak závažný problém, lidé se jich chtějí většinou zbavit zejména z estetických důvodů, protože nepravidelné tvary, které se nachází na různých částech těla, mohou velmi snadno narušit jejich vizáž. Níže se proto můžete podívat na veškeré informace, které byste měli o stařeckých skvrnách vědět.

Jaterní skvrny a jejich význam 

Jaterní skvrny, stařecké skvrny nebo lentigines, jsou malé (1 mm až 13 mm), ploché hnědé skvrny na kůži, které vznikají nejčastěji v důsledku dlouhodobého vystavování se slunečnímu záření. Jedná se o problém, který nijak nebolí ani nesvědí – obecně je velmi neškodný a nevyžaduje léčbu, ovšem může velmi snadno narušit vaši krásu. Proto si většina lidí z estetických důvodů často přeje, aby jim byly odstraněny. Je třeba si také uvědomit, že jaterní skvrny nemají nic společného s játry (mají pouze stejnou barvu). 

Jaterní skvrny se obvykle objevují na exponovaných částech těla, které jsou nejvíce vystavovány slunci, tedy zejména ruce, předloktí, obličej, horní část zad a oblast krku. Jsou ploché, mají nepravidelný tvar podobný oválu a vyskytují se ve skupinách (podobně jako pihy). Příčinou jejich vzniku je nadměrná aktivita kožních pigmentových buněk, které při nadměrnému vystavení se slunečnímu záření produkují více melaninu, pigmentu, který dodává kůži hnědou barvu. Mezi rizikové skupiny patří lidé starší 50 let a ti, kteří se často opalují. 

Dopady jaterních skvrn na lidské zdraví 

Jaterní skvrny nejsou nijak nebezpečné a obvykle nezpůsobují žádné zdravotní komplikace –zásah může být vyžadován pouze v případě, že si o něj pacient zažádá z kosmetických důvodů. I v tomto případě byste však měli být na pozoru, protože změna pigmentace může vést k mnoha závažným problémům, a to dokonce až rakovině kůže. Proto je zapotřebí, abyste kontaktovali svého praktického lékaře v případě, když se vaše skvrny rozšíří, mají nepravidelný, asymetrický tvar, změní tvar či barvu, krvácí, pálí nebo svědí. 

Jaterní skvrny nevyžadují žádnou speciální léčbu, přičemž k jejich zesvětlení nebo odstranění můžete použít různé metody. Mezi dostupné prostředky a vhodnou léčbu patří především:

  • bělící přípravky, které potlačují pigmentaci kůže
  • přípravky obsahující retinoidy
  • AHA kyseliny
  • kryoterapie
  • laserová terapie
  • dermabraze a mikrodermabraze
  • chemické peelingy
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pamatujte si také, že před zahájením jakékoliv domácí léčby byste se měli poradit se svým dermatologem, který by měl vaše jaterní skvrny nejprve vizuálně prohlédnout a v případě potřeby odebrat vzorek k histopatologickému vyšetření. To může vyloučit možné riziko rakoviny. Je také důležité vědět, že každý lékařský zákrok je spojen s rizikem vedlejších účinků a komplikací, o kterých by měl být každý pacient předem informován.

Jak proti jaterním skvrnám bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články