Jak bojovat se dnou v pohodlí domova: Pomocnou rukou může podat jablečný ocet, kopřivový čaj a hořčík

Dna je typ artritidy, kdy zvýšené množství kyseliny močové vytváří v kloubech krystaly, které způsobují zánět a otok. Naštěstí existuje účinná domácí léčba.

Graficky znázorněná dna v palci u nohy i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Dna, přestože se může zdát jako záležitost minulosti, je stále aktuálním problémem pro mnoho lidí. Jedná se vlastně o typ artritidy, která se projevuje bolestivými záněty kloubů, obvykle v oblasti nohou, zejména palců. Při tomto onemocnění je samozřejmě důležité dodržovat rady lékařů a předepsanou léčbu, nicméně existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit bolesti a snížit zánět spojený se dnou, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Jablečný ocet rozpouští krystalky v kloubech

Jablečný ocet má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které při léčbě dny pomáhají. Obsahuje kyselinu octovou, která pomáhá rozpouštět krystaly kyseliny močové v kloubech a snižuje zánět. Stačí smíchat jednu až dvě lžíce jablečného octa s sklenicí vody a tento nápoj pít dvakrát denně. 

Kopřivový čaj odplavuje kyselinu močovou

Kopřivový čaj jsme vám na JakZdravě doporučovali na zažívací potíže i zánětlivá onemocnění. Má také skvělé diuretické vlastnosti, což znamená, že může pomoci tělu odplavovat nadbytečnou kyselinu močovou, která je při dně zodpovědná za tvorbu krystalů v kloubech. Pravidelné pití kopřivového čaje navíc pomáhá detoxikovat tělo. Stačí zalít jednu lžičku sušených kopřiv dvěma šálky vroucí vody a nechat 5-10 minut louhovat. 

kopřiva a čaj iZdroj fotografie: Pixabay
Kopřivový čaj funguje jako diuretikum. Může být při dně nápomocný.

Hořčík působí preventivně a pomáhá předcházet zhoršení stavu

Hořčík je důležitý minerál, který, jak už jsme ostatně na JakZdravě několikrát zmiňovali, hraje klíčovou roli při mnoha tělesných procesech. Jednou z výhod je to, že snižuje hladinu kyseliny močové v těle a zlepšuje metabolismus. Existuje mnoho forem hořčíku, ideální je konzumovat ho ve formě doplňků nebo samotných potravin, které jsou na hořčík bohaté. Jedná se například o luštěniny, ořechy, semena a zeleninu. 

Lékařka Alana Biggers, M.D. kromě hořčíku doporučuje ještě následující potraviny a doplňky stravy, které pomáhají snižovat hladinu kyseliny močové a předcházet záchvatům dny:

  • třešně a višně
  • zázvor
  • zředěný jablečný ocet
  • celer
  • kopřivový čaj
  • pampeliška
  • semena ostropestřce mariánského

Vyhněte se purinům

Vzhledem k tomu, že jedním z nejsilnějších faktorů, které přispívají ke vzniku dny, jsou puriny (zvyšují hladinu kyseliny močové), je více než vhodné jejich množství přijímané stravou limitovat. Lékařka Stella Bard, MD připomíná, že mezi tyto potraviny patří zejména: 

Král bylinek ostropestřec: Podpoří zdraví jater, mohl by pomoci i zdraví kostí

  • červené maso a zvěřina
  • vnitřnosti, jako jsou ledviny, játra a brzlík
  • mořské plody, měkkýši a korýši
  • alkohol
  • potraviny a nápoje s vysokým obsahem fruktózového kukuřičného sirupu

Co pomáhá při dně vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články