Král bylinek ostropestřec: Podpoří zdraví jater, mohl by pomoci i zdraví kostí

Ostropestřec mariánský je dobře známá bylina, která může nabídnout spoustu zdraví prospěšných vlastností. Pomůže s léčbou jater, ale i s následky alkoholové noci.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ostropestřec mariánský je pichlavá rostlina s výrazně fialovým květenstvím, která může být velice užitečná při léčbě onemocnění jater, rakoviny a cukrovky. Extrakt z ostropestřce mariánského je známý bylinný lék, jenž má vysoký obsah silymarinu (mezi 65–80 %). O silymarinu extrahovaném z ostropestřce mariánského je známo, že má antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Tradičně se používá k léčbě poruch jater a žlučníku, jak uvádí dietoložka Helen West.

Léčivé účinky ostropestřce mariánského

Ostropestřec mariánský je často propagován pro své léčivé účinky, mezi něž patří:

  • Ochrana jater a žlučníku
  • Může pomoci zabránit poklesu funkce mozku souvisejícího s věkem
  • Ochrana kostí
  • Může zlepšit léčbu rakoviny
  • Zvyšuje produkci mateřského mléka
  • Léčí akné
  • Může snížit hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem

Sloučeniny v ostropestřci mariánském napomáhají vylučování toxinů (například alkohol) vstupujících do těla, snižují zánět a podporují činnost žlučníku a tvorbu nových jaterních buněk. Tato bylina je široce používána i k léčbě hepatitidy virového původu (hlavně hepatitidy C). Existují také studie, které potvrzují protirakovinný účinek silymarinu, ale v této oblasti je zapotřebí dalšího výzkumu. Ostropestřec mariánský může také pomoci při otravě houbami.

ostropestřec mariánský iZdroj fotografie: Freepik

Významné jsou také jeho účinky na zdraví kostí, jelikož snižuje úbytek kostní hmoty a celkově kosti posiluje, takže jsou pevnější a odolnější. Pomáhá dále mineralizaci kostí a chrání před rozvojem osteoporózy, která se velice často objevuje u žen, ať už v důsledku hormonální nerovnováhy, či během menopauzy a po ní.

Ostropestřec seženete v různých formách

Ostropestřec mariánský je snadno dostupný v lékárnách nebo obchodech s bylinkami především jako tinktura – kapky nebo olej. Pořídit jej můžete ale i v kapslích, stejně tak sušený. Můžete ho tedy konzumovat i ve formě čaje, například u kocoviny. Před užitím byste se však měli poradit se svým lékařem.

V jaké formě nejčastěji používáte ostropestřec?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články