Jak na ječné zrno: 10 účinných pomocníků, které ho zničí cobydup

Ječné zrno je velmi nepříjemný a mnohdy také bolestivý problém. Pokud trápí i vás, můžete si snadno pomoci aplikací správných domácích prostředků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ječné zrno je drobný, hrudkovitý absces jedné nebo více žláz, který se nachází na okrajích očních víček. Jedná se však o velmi nepříjemný a často také bolestivý problém, který může velmi snadno narušit váš každodenní život. Pokud jím trpíte i vy, nemusíte však ihned užívat komerční léky nebo navštěvovat specialistu – skvěle vám totiž dokáží pomoci správné domácí prostředky, které nemají žádné kontraindikace a nevyjdou vás na mnoho peněz. Stačí je správně aplikovat a úleva přijde již během několika minut. 

Sáček čaje a teplý obklad 

Sáček čaje skvěle pomáhá zmírnit zánět a nepříjemnou bolest. Stačí jej namočit do horké nebo teplé vody a poté přiložit na oční víčko asi na 20 minut – pro získání co nejrychlejší úlevy můžete použít černý, zelený nebo heřmánkový čaj. Pomoci vám dokáže také samotný teplý obklad, který taktéž stačí přiložit a nechat působit několik minut. Tímto způsobem zmírníte nepříjemnou bolest infikovaných žláz a podpoříte regeneraci postižené oblasti (jedná se navíc o šetrný způsob, který lze použít i u dětí). 

Kurkuma a ricinový olej 

Kurkuma je zcela přírodní prostředek, který disponuje silnými protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi. Stačí ji smíchat s šálkem teplé vody a směsí omýt oči – pro získání co nejrychlejší úlevu opakujte tento postup dvakrát denně. Skvělým pomocníkem může být také ricinový olej. Ten stačí nanést přímo na ječné zrno pomocí vatového tamponu (stačí 2 až 3 kapky). Jedná se však o poměrně silná léčiva, a proto není vhodné používat je u dětí. Namísto toho u nich proto můžete vyzkoušet také dětský šampon smíchaný s vodou.

Mléko a jablečný ocet 

Dalším skvělým způsobem, jak si ulevit od ječného zrna, je namočení vatového tamponu do ohřátého mléka a jeho přiložení na postižené oko – tampon nejlépe přelepte a nechte působit přes noc. Úlevu vám také poskytne jablečný ocet. Stačí přidat lžíci tohoto silného prostředku do sklenice vlažné vody a takto připravený nápoj popíjet několik dní. Stejně tak můžete směs použít zevně, a to jednoduše omýváním postiženého místa. Problém by poté měl během několika dní zmizet. 

Jablečný ocet vedle rozkrojeného jablka iZdroj fotografie: Unsplash

Sůl a zlato

Pokud si chcete ulevit od bolesti, můžete rozmíchat trochu soli v teplé vodě. Tímto roztokem poté omyjte infikované místo, což vám pomůže zmírnit infekci a otok. Mnozí lidé také potvrzují, že s léčbou ječného zrna dokáže pomoci dokonce i zlato, například snubní prsten nebo řetízek. Přiložením těchto šperků na postižené místo můžete snížit nepříjemné pocity a urychlit hojení problému. Ujistěte se však, že jsou předměty čisté, abyste bolest naopak nezhoršili. 

Brambora

Syrová brambora účinně zmírňuje zánět a bolest. Stačí ji nakrájet na tenké plátky, zabalit do čisté bavlněné látky, a poté ji přiložit na ječné zrno či celé oko. Jakmile bude problém pryč, měli byste se také zaměřit na správnou prevenci, abyste se s ním nemuseli potýkat znovu.

Vždy dbejte na prevenci

Pro zmíněnou prevenci je důležité dodržovat následující pravidla: 

  • Nedělte se o kosmetické přípravky. 
  • Nezapomínejte na odstraňování make-upu.
  • Nezapomínejte na vyjmutí kontaktních čoček. 
  • Nedotýkejte se očí špinavýma rukama. 

Uvidíte, že se problém nebude vyskytovat tak často, možná se s ním ani v budoucnu nesetkáte.

Jak se tyto způsoby osvědčily vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články