Domácí úleva od ztuhlého krku: 6 nejúčinnějších způsobů, které mají trvalý účinek

Ztuhlý a bolestivý krk je nepříjemný problém, který může postihnout každého z nás. Toto jsou způsoby, jak jej vyléčit svépomocí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ztuhlý krk bývá ve většině případů důsledkem oslabení svalů, ke kterému dochází vlivem nesprávného držení těla nebo vyvíjení velké zátěže na dané místo. Podle odborníka Williama B. Morrisona jde však o problém, který můžete v určitých mezích léčit svépomocí (pokud je bolest nadmíru silná, měli byste vždy vyhledat odbornou pomoc), a proto se nyní můžete podívat na ty nejlepší možnosti, jak si ulevit. 

Léčba pomocí tepla a chladu

Jednou z nejúčinnějších možností, jak se můžete zbavit ztuhlého a bolavého krku, je střídavě přikládat na dané místo teplo a led – prvních 48 až 72 hodin přikládejte na místo led, a poté začněte na krk přikládat teplo, například pomocí horkých obkladů, zahřívací podložky nebo stačí aplikovat teplejší sprchu. Dbejte však na to, abyste s nahřívacím polštářkem nebo hadříkem s ledem neusínali, protože by mohlo dojít k poranění vaší kůže.  

Vyzkoušejte rozhýbat krk

Ne nadarmo lékaři doporučují, aby se lidé snažili ztuhlá místa spíše rozhýbat, než je nechávat dlouhé dny odpočívat – pokud totiž budete provádět správné pohyby, které nebudou tak intenzivní, můžete sval posílit a navrátit mu jeho sílu. Vyhněte se však rychlým a intenzivnějším pohybů, neboť ty by vám moli naopak skutečně uškodit – stačí jednou až dvakrát denně udělat pár protahovacích cvičení a budete ohební opět jako dříve. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jemná masáž bolestivých míst

Pokud vás trápí mírné bolesti a ztuhlost krku, požádejte svého partnera nebo přítele o jemnou masáž míst, která vás trápí nejvíce. Při této činnosti je však klíčová komunikace, a proto nechte partnera vyzkoušet různé techniky, dokud neucítíte tu správnou úlevu – bez ohledu na to by však měli veškeré masážní pohyby směřovat k srdci, protože tento směr odpovídá proudění krve. 

Ujistěte se, že máte vhodnou matraci a polštář

Správný spánek bývá mnohdy účinným lékem na různou ztuhlost a bolest po celém vašem těle. Pokud se tedy již nějakou dobu s tímto problémem potýkáte, a to zejména v oblasti vašeho krku, zkuste vyměnit svůj polštář nebo matraci za nové. V krajních případech můžete vyzkoušet na doporučení lékaře také krční límec, ovšem to pouze na krátkou dobu, neboť jeho časté používání může vést k výraznému oslabení krčních svalů.

Dbejte na své polohy při spánku

Pokud vás trápí bolest v oblasti krční páteře, měli byste věnovat pozornost také svým spánkovým polohám. Pokud totiž často spíte například na břiše, vaše páteř je vystavena po celé hodiny velkému tlaku, a to jak na spodek zad, který se vlivem nedostatečné podpory propadá do matrace, tak i na oblast okolo krku, neboť musíte během spánku neustále kroutit hlavou, aby se vám dobře dýchalo. Odborníci proto doporučují, abyste raději spali na zádech nebo na boku.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správné držení těla u počítače

Nejspíše nejhorším vlivem na zdraví naší páteře má neustále zírání do počítače, během kterého člověk musí neustále střídat polohy držení těla. Abyste se vyhnuli potenciálním bolestem, umístěte monitor do úrovně očí, seďte rovně a při práci s počítačem se vyvarujte naklánění a otáčení hlavy dolů nebo na stranu – nezapomeňte si také dělat od monitoru počítače přestávky, abyste ulevili svým očím. Pozor byste poté měli také dávat na to, jak sedíte v autě a jakou polohu těla máte při používání mobilního telefonu. 

Jak řešíte mírné bolesti a ztuhlost krku vy? 

Zdroj: HealthClevelandClinic

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články