Štítná žláza ji doslova miluje: Po směsi z pohanky a medu funguje zase jako nová

Jednoduchý lék z vlašských ořechů, pohanky a medu může podpořit správnou funkci štítné žlázy a celkové zdraví. Výroba je až směšně jednoduchá.

štítná žláza i Zdroj fotografie: iStock
                   

Štítná žláza je klíčový orgán endokrinního systému, který produkuje hormony regulující metabolismus, růst a vývoj těla. Nedostatečná nebo naopak zvýšená činnost štítné žlázy s sebou nese řadu nepříjemných dopadů na celý organismus. Vyrobte si jednoduchý domácí lék z pouhých tří surovin.

Vliv stravy na štítnou žlázu

Správnou funkci štítné žlázy můžete výrazně podpořit stravou. Dbejte na dostatečný přísunu živin, včetně jódu, selenu a zinku. Potraviny vhodné při hypertyreóze jsme vám na Jakzdravě již podrobně popisovali, při hypotyreóze se obecně doporučuje zvýšit příjem selenu, zinku a hlavně jódu, který se přirozeně vyskytuje například v mořských rybách a plodech, v mořských řasách, mléčných výrobcích a vejcích.

Některé potraviny jsou velmi vhodné pro optimalizaci činnosti štítné žlázy a můžete je tedy užívat jak při zvýšené, tak i snížené činnosti štítné žlázy. I běžné potraviny jako jsou vlašské ořechy, pohanka a med, mohou tak hrát v podpoře zdraví štítné žlázy velkou roli.

Jak vlašské ořechy a med ovlivňují štítnou žlázu

Vlašské ořechy jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty, vitamíny a minerály, jako je vitamin E, selen a zinek. Selen je pro zdravou funkci štítné žlázy nezbytný, protože napomáhá hormonům a také chrání štítnou žlázu před oxidačním stresem. Nutriční expertka Imashi Fernando, MS dodává, že obsažené omega-3 mají protizánětlivé vlastnosti. Ty mohou pomoci zmírnit záněty štítné žlázy, což je důležité zejména u autoimunitních onemocnění, jako je Hashimotova tyreoiditida.

štítná žláza - vlašské ořechy iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlašské ořechy, pohanka a med pomáhají optimalizovat správnou činnost štítné žlázy

Med je bohatý na antioxidanty, které chrání před poškozením volnými radikály. Má také přirozené antimikrobiální vlastnosti, které podporují imunitní systém a chrání tělo před infekcemi, což je důležité pro celkové zdraví, včetně zdraví štítné žlázy. Nutriční specialistka Jerlyn Jones, MS dodává, že med obsahuje malé množství vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny skupiny B, které podporují energetický metabolismus a celkovou pohodu.

Recept na domácí lék na štítnou žlázu

Kromě vlašských ořechů a medu budete potřebovat ještě pohanku, která může díky svému bohatému obsahu selenu, antioxidantů a dalších důležitých živin také podpořit zdraví štítné žlázy. Na JakZdravě jsme vám pohanku již několikrát doporučovali, mimo jiné například také na snížení hladiny cholesterolu a podporu kardiovaskulárního zdraví. Na domácí lék budete potřebovat:

  • 50 gramů vlašských ořechů
  • 100 gramů pohanky (nebo celozrnné pohankové mouky)
  • 100 gramů medu

Jak zjistit, že je štítná žláza nemocná: K určení je potřeba jen teploměr

Pohanku dobře propláchněte a sceďte. Dobře ji usušte na slunci (2-3 hodiny) a rozemelte najemno. Mezitím zalijte vlašské ořechy studenou vodou a nechte několik hodin odstát, poté sceďte a osušte na slunci, případně v troubě (postačí cca 10 minut). Nahrubo rozemelte v mixéru. Ořechy a pohanku smíchejte, zalijte medem a dobře promíchejte. Směs skladujte v čisté uzavíratelné sklenici v lednici a užívejte 6 týdnů 1 polévkovou lžíci 3x denně.

Jaké potraviny se na štítnou žlázu osvědčily vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články