Hypertyreóza u žen: Přehledný seznam příznaků a doporučených potravin při zvýšené činnosti štítné žlázy

Hypertyreóza je u žen častější kvůli hormonálním výkyvům v průběhu života. V léčbě vám kromě léků může pomoci také zdravá strava a vyhýbání se jódu.

Vyšetření štítné žlázy žena i Zdroj fotografie: iStock
                   

Hypertyreóza je velmi časté onemocnění postihující metabolický systém, které se vyznačuje abnormální produkcí hormonů štítné žlázy. V závislosti na stupni poškození endokrinní žlázy může vést k řadě závažných následků. Endokrinoložka Kelly Wood, MD upozorňuje, že zvýšenému riziku onemocnění štítné žlázy jsou vystaveny ženy, kvůli neustálým hormonálním změnám v průběhu života. V případě podezření na hypertyreózu je vhodné navštívit lékaře a řídit se jeho doporučeními. Pomoci může i změna stravy.

Příznaky hypertyreózy u žen

Štítná žláza je malá žláza v přední části krku, která produkuje hormony tyroxin a trijodtyronin. Štítná žláza reguluje metabolismus právě prostřednictvím uvolňování těchto hormonů. Když jich vytváří příliš mnoho, projevuje se to nejčastěji některými z následujících symptomů:

  • otok krku
  • zvýšená chuť k jídlu
  • vypadávání vlasů
  • mírné výkyvy nálad
  • změny menstruačního cyklu (opožděný nebo delší)
  • svalová slabost 
  • problémy se spánkem
  • průjem
  • dušnost
  • neklid nebo zvýšení aktivity
  • zvýšená citlivost na teplo
  • možná neplodnost
  • chvění rukou
  • neustálé nucení na močení
  • zvýšené pocení 
  • tachykardie
iZdroj fotografie: Depositphotos

Léčba hypertyreózy u žen

Lékaři obvykle diagnostikují hypertyreózu na základě příznaků a laboratorních testů. Poté se k vyřešení problému předepíší léky nebo je doporučen chirurgický zákrok. Nejběžnějšími léky proti štítné žláze jsou takzvané thionamidy, mezi které patří methimazol (MMI) a propylthiouracil (PTU). Další možností je radioaktivní jód (RAI), nazývaný také jen radiojód, který účinně ničí buňky produkující hormony štítné žlázy, aniž by poškozoval ostatní tělesné tkáně.

Někteří pacienti však na tento typ léčby nereagují nebo pro ně není z nějakého důvodu vhodná. V takovém případě pak existuje ještě možnost chirurgického zákroku, kdy je odstraněna celá štítná žláza nebo její část. Tato možnost je vždy řešena s pacienty individuálně.

Ideální strava při hypertyreóze

Podle různých klinických studií přispívají k léčbě hypertyreózy i některé potraviny. Jedná se o:

Košťálová zelenina

Košťálová zelenina má vysoký obsah kyselin chlorogenové a kávové, které znesnadňují vstřebávání jódu. Absorpce jódu je spouštěčem hypertyreózy. Tyto kyseliny se nacházejí hlavně v bílém zelí, ředkvičkách, růžičkové kapustě, květáku a brokolici. Obzvláště ředkvičky rozhodně nevynechávejte, protože mnohé studie ukazují, že regulují nadprodukci hormonů, které hypertyreózu způsobují.

Luštěniny

Podle odborníků na výživu by se při hypertyreóze měla častěji konzumovat také čočka a fazole. Dle výzkumů jsou obzvláště účinné černé fazole, které se v tradiční čínské medicíně používají jako lék, který pacientům s hypertyreózou ulevuje od příznaků, jako je slabost a nadměrné pocení. Černé fazole zároveň obsahují bohaté množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a řadu minerálních látek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ovoce, zelenina a semena

Při hypertyreóze obecně dbejte na dostatek zdravých potravin, ideálně s malým obsahem jódu. Výborné je čerstvé, sušené nebo konzervované ovoce, dále je vhodné zařadit do jídelníčku arašídy, proso, len a piniové oříšky, protože inhibují tvorbu tyroxinu. Snažte se také častěji jíst syrovou papriku, mrkev, špenát, červenou řepu a zelí.

Doporučené byliny pro hypertyreózu u žen

Třezalka tečkovaná (Lycopus europaeus) je ideální pro potlačení účinků jódu na štítnou žlázu. Můžete ji používat ve formě nálevů, ale v obchodech se prodává i v tekuté formě. Doporučené množství je 30 kapek denně. Dobrá je též meduňka, lepšího účinku dosáhnete, když ji budete pít v kombinaci s mátou peprnou. 

Zakázané potraviny při hypertyreóze u žen

Vzhledem k tomu, že konzumace příliš velkého množství potravin bohatých na jód nebo obohacených jódem může vést k hypertyreóze nebo ji v některých případech zhoršit, je vhodné se takovým potravinám vyhnout. Velké množství jódu obsahují mořské ryby, řasy a měkkýši. Samozřejmostí by mělo být vyhýbat se jodizované soli. Omezte též česnek, oves, kešu oříšky, mandle, pistácie, skořici, kávu a veškeré ostré koření.

Jaké potraviny vám při hypertyreóze pomáhají?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články