Po 10 letech jsem se zbavila bolesti kloubů. Světe div se, chtělo to jen 4 levné ingredience

Když vás začnou bolet klouby, rozhodně není o co stát. Bolest může přetrvávat i několik týdnů. Tento jednoduchý obklad vás bolesti zbaví během pár dnů.

bolavé klouby i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Bolesti kloubů již dávno nejsou problémem starých lidí. Trápí i ty mladé a artróza se v dnešní době nevyhýbá ani čtyřicátníkům. Klouby mohou bolet jednak z důvodu degenerativních onemocnění, po úrazech, ale i v důsledku přehnané (a paradoxně i nedostatečné) pohybové aktivity. Naštěstí se dá bolest zmírnit a v některých případech i zcela odstranit z pohodlí domova pomocí běžných ingrediencí.

Za bolestmi kloubů stojí nadváha i vážná onemocnění

Pokud vás bolí koleno poté, co jste uklouzli a narazili si jej, je to zcela normální a nedošlo-li k vážnějšímu poškození, budete za pár dní opět běhat jako laňka. Bolí-li vás však klouby neustále nebo velmi často, v pořádku to rozhodně není. Za bolestí může stát celá řada faktorů. Nejčastěji je na vině nadváha a související přetížení kloubu nebo infekce, tedy zánět.

Mezi časté příčiny patří chronická onemocnění jako je osteoporóza či artróza, úbytek kolagenu, ale také životní styl. Svou roli totiž hraje i strava a pohyb. Jsou-li klouby velmi namáhané, mohou bolet. A pokud se naopak téměř vůbec nehýbete, mohou bolet též. Je tedy zapotřebí najít rovnováhu a sportovat pravidelně, ale klouby zároveň nepřetěžovat.

koleno

4 jednoduché ranní rituály, které vyléčí bolesti kloubů i hypertenzi

Jak si pomoci při bolestech kloubů

V první řadě je vhodné se pídit po příčině. Pokud máte napříkad v koleni artritidu, ledování nebude to nejlepší řešení. Je-li bolest náhlá, je vhodné navštívit pohotovost a nechat si kloub řádně vyšetřit včetně rentgenu, abyste měli jistotu, že není nutná pevná fixace. Své potíže byste však měli konzultovat vždy, když vám příčina není jasná.

Kromě dodržování doporučení lékaře pak můžete užívat volně prodejné léky či masti proti bolesti (ale s mírou, vedlejší účinky mohou být velmi nepříjemné, v případě nadužívání léků i život ohrožující). Vhodné jsou domácí masti, léčivé bylinky či lázně a koupele. Nedávno jsme vám na JakZdravě doporučovali například léčivou koupel na revma.

osteoporoza iZdroj fotografie: Depositphotos
Za bolavé klouby mohou onemocnění i životní styl

Obklady na bolesti kloubů

Další možností jsou obklady. Zde platí pravidlo, že pokud je bolest způsobena zraněním, použijte spíše studený obklad, který zmírní krevní výron, je-li bolest zapříčiněna zánětem (obzvláště chronickým), pomáhá naopak teplo. Některé babské rady na bolesti kloubů jsme s vámi již na JakZdravě sdíleli, dnes se podělíme o další. Jedná se o jednoduchý, ale velmi účinný obklad z domácích surovin.

Domácí obklad na bolavé klouby

Tento jednoduchý obklad se skládá ze 4 běžných surovin. Konkrétně z mouky, medu, jablečného octa a vodky. Od každé suroviny si odvažte 100 gramů, dobře je promíchejte a nechte půl hodiny odstát.  Výsledná směs by měla být dobrá na hnětení. Pokud je příliš řídká, přidejte ještě trochu mouky, pokud naopak příliš hustá, přidejte trošku octa. 

Obklady ze zelí pomohou kojícím matkám i revmatikům. Ulevují od otoků, zánětu a bolesti

Poté směs roztáhněte na tenké těsto a nakrájejte na silnější proužky, které omotejte kolem bolavého kloubu a upevněte potravinářskou fólií. Nechte působit přes noc a druhý den si připravte novou směs. Tyto obklady aplikujte tři noci po sobě. Po této době by měl bolesti zcela odeznít nebo se alespoň výrazně zmírnit.

Všechny použité suroviny působí jako balzám na klouby

Jablečný ocet na bolavé klouby jsme již na JakZdravě doporučovali mnohokrát. Jeho pravidelná aplikace totiž dokáže bolavým kloubům skutečně ulevit. Med je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a jak vysvětluje nutriční specialistka Kim Chin, RD, má i výrazné antibakteriální vlastnosti. Alkoholové masáže jsou na bolavé svaly a klouby také zcela běžnou záležitostí. 

10 cviků na klouby, kvůli kterým není třeba vstávat z postele: Skvělé při artritidě a osteochondróze

Překvapit vás mohla asi jen mouka. Ta jednak všechny ingredience pojí, ale jak uvádí Emma Whitley na webu Relish, má také jisté protizánětlivé vlastnosti, a navíc díky ní bude obklad déle hřát.

Co nejvíce pomáhá na bolavé klouby vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články