Dokonalá revmatická koupel: zmírňuje bolesti kloubů paží, nohou a krku

Revmatoidní artritida postihuje značnou část populace. Její projevy jsou velmi nepříjemné a dokáží zkomplikovat běžný život. Od bolesti vám může ulevit revmatická koupel.

muže bolí kolenní kloub i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolesti kloubů způsobené revmatismem postihují stále více lidí. Pro člověka je pak obtížné nejen vykonávat náročnější fyzickou práci, ale někdy také i jen zvládnout běžné denní úkoly. U některých lidí se tyto typy bolestí objeví až po celodenní práci a po dostatečném odpočinku samy odezní. Jiné ale trápí prakticky neustále. V tom případě je vhodné začlenit do svého života jisté trvalé změny. Zaměřte se na pohyb, stravu a léčebné obklady. Ulevit vám může také revmatická koupel.

Co je to revma a jak si s ním poradit

Revmatismus neboli revmatoidní artritida je chronické autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět kloubů. Kromě kloubů a chrupavek však napadá i svaly a šlachy a některé vnitřní orgány. Existuje mnoho typů artritidy, které tedy mohou postihnout kteroukoli část těla – od krku až po konečky prstů.

Mnoho lidí, kteří trpí bolestmi kloubů, tvrdí, že se nemohou spoléhat pouze na moderní medicínu, protože ta není na tento typ onemocnění dostatečně účinná. To nejlepší, co můžete během revmatismu udělat, je provést jisté změny ve svém životním stylu, zejména ve stravě. Některé potraviny jsou totiž schopné zánět v těle snižovat, jiné k jeho rozvoji naopak přispívají.

Jablečný ocet a léčba příznaků revmatu

Jedním z hojně diskutovaných potravin při léčbě artritidy je jablečný ocet. Ten se využívá k léčbě mnoha neduhů již od nepaměti. Mnoho lidí je přesvědčeno, že jablečný ocet snižuje bolest a ztuhlost při artritidě tím, že rozpouští kyselé krystaly, které se hromadí v kloubech. Tato vlastnost však vědecky prokázána nebyla, a Nadace pro artritidu dokonce zařadila jablečný ocet na seznam potravinových mýtů o artritidě. 

jablečný ocet ve sklenici a jablka iZdroj fotografie: Freepik
Jablečný ocet

Příznivci jablečného octa však tvrdí, že to, že se jeho účinky ještě nepodařilo ověřit, neznamená, že nefunguje. V každém případě jisté zdravotní benefity jablečný ocet bezesporu má, jeho použití je bezpečné, takže není důvod rozšířené domácí recepty s jablečným octem nevyzkoušet.

Jak použít jablečný ocet proti bolesti kloubů

Další možností podpůrné léčby bolesti kloubů jsou totiž různé typy obkladů, lázní a koupelí. K přípravě koupele proti bolesti kloubů použijte 6 sklenic (celkem asi 1,2 litru) teplé vody a 2 dcl jablečného octa.

Vše dobře promíchejte a poté si do této vody namočte ruce nebo nohy. Koupel nechte působit alespoň 10 až 15 minut. Revmatická koupel vám pomůže zmírnit bolesti a můžete ji používat tak často, jak je potřeba. Pokud vás bolí krk nebo jiná, hůře přístupná část těla, namočte do tohoto roztoku ručník a přiložte ho na bolavé místo.

Další skvělou metodou na revmatickou bolest je kombinace jablečného octa a olivového nebo kokosového oleje. Smíchejte 2 díly jablečného octa s 1 dílem kokosového nebo olivového oleje. Dobře promíchejte a směs naneste na postižená místa. Nechte ji tam chvíli působit. Obklady si dávejte pravidelně. A další možností je přímo pití jablečného octa. Samozřejmě jej nezapomeňte ředit vodou.

Co pomáhá při bolestech kloubů vám?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články