Zapálení bobkového listu: Provoní celý byt, zvládne pomoci i psychickému zdraví

Bobkové listy jsou významný doplněk do mnoha pokrmů. Řada lidí je využívá i v domácí medicíně. Výpary z jejich doutnajících listů mohou pomoci při úzkosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina receptů na využití bobkových listů jako domácí medicíny s nimi pracuje v podobě rozdrcených listů nebo ve formě esenciálního oleje. Další možností jejich využití pro domácí léčbu jsou výpary vznikající při jejich doutnání. Hlavní výhody tato metoda poskytuje při léčbě úzkosti. Lékařka Deborah Weatherspoon, Ph.D., MSN popisuje, že tuto schopnost doutnající bobkové listy mají díky linaloolu. Což je sloučenina obsažena například také v levanduli či mátě.

Pomoc při léčbě úzkosti i dalších problémech

Linalool je sloučenina, kterou nalezneme také v levanduli, a právě ta se běžně doporučuje při léčbě úzkosti. Aromaterapie obecně funguje tak, že při vdechování určitých vůní jsou čichové receptory vybuzeny k tomu, aby komunikovaly s oblastmi mozku, které pomáhají regulovat emoce. Proběhly studie, které na myších testovaly účinky vdechování linaloových par. Ukázalo se, že u testovaných myší došlo ke snížení deprese, stresu a také vykazovaly menší úzkost.

Levandule obsahuje větší množství linaloolu než bobkové listy a i tak není schopná ve všech případech zlepšit úzkost sama o sobě. Především u silných úzkostí. Avšak aromaterapie v podobě doutnajících listů může velmi často fungovat v kombinaci s jinou léčbou. Výzkumy na zvířatech naznačují také pozitivní vliv na léčbu zánětu, rakoviny prsu, ledvinových kamenů, diabetu 2.typu, infekce, bolestí hlavy i zažívacích potížích.

iZdroj fotografie: Freepik

Pro koho tato léčba není vhodná

Léčba pomocí bobkových listů je pro naprostou většinu lidí bezpečná. Ovšem obezřetnost je třeba u lidí trpících cukrovkou, jelikož bobkové listy mohou ovlivnit hladinu krevního cukru. Další komplikací může být alergie, kterou jste zaznamenali při konzumaci pokrmů dochucených bobkovým listem. Není doporučováno použití bobkových listů ani před plánovanou operací, jelikož mohou mít v kombinaci s anestezií vliv na funkci centrálního nervového systému.

Jak se připravit na aromaterapii z bobkového listu

Nejvhodnější je použít sušené bobkové listy už kvůli tomu, že čerstvé listy není snadné zapálit. Lze použít i bobkové listy běžně koupené jako koření. Použijte popelník, skleněnou nebo keramickou misku, pokud je chcete udržet v čistotě a zachytit popel je možné do nich vložit ještě alobal. Poté opatrně zapalte konec jednoho listu a plamínek sfoukněte, aby list neshořel, ale pouze pomalu doutnal. Nechte listy v misce doutnat po dobu 10 až 15 minut mimo dosah dětí a mazlíčků.

K jakým jiným účelům využíváte bobkové listy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články