Proč nohy otékají: Může to souviset i s onemocněním ledvin či srdce. V takovém případě se přidává také únava

Otoky nohou mnoho lidí považuje za součást života. Dělají ale chybu. Jedná se o poměrně zásadní příznak, že v těle něco nefunguje tak, jak má.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

S oteklými nohami se potýkají lidé častěji, než by se mohlo zdát. Možná právě proto tento příznak přehlížejí, i když se může jednat o první varovný signál počínajícího vážného onemocnění. Podle interní lékařky Megan Soliman je přirozené, že nohy mírně otékají během horkého počasí a při těhotenství. Také u lidí, kteří tráví celý den na nohou nebo naopak dlouhodobě sedí, lze pozorovat otoky nohou. V těchto případech pomáhá správné cvičení. Pokud nohy otékají i v chladném počasí nebo jsou oteklé dlouhodobě, pátrejte po příčině.

Není otok jako otok

Otok, který bývá příznakem nemocí, se odborně nazývá edém. Jedná se o hromadění tekutiny ve tkáních. Existuje také jiný druh otoku, který se objevuje při zánětu a při podráždění tkání nohy. Je to přirozená reakce těla na poranění (zlomenina, natržení vazu apod.) nebo infekci, objevuje se také u artritidy. U ostatních chorob, o kterých se dočtete, se jedná o edém.

5 možných důvodů, proč vám otékají nohy

Toto jsou možné důvody, proč máte oteklé nohy. Některé z nich jsou vážná onemocnění, takže otoky nohou neberte na lehkou váhu. Často se k nim přidávají další příznaky. Buďte ke svému tělu pozorní.

1. Vedlejší účinek léků

Otoky nohou mohou patřit mezi vedlejší účinky některých léků na předpis. Nejčastěji jde o blokátory kalciových kanálků (léky na srdce), nesteroidní protizánětlivé léky (aspirin, ibuprofen), některá antidiabetika, hormonální antikoncepce a některá antidepresiva. Čtěte pečlivě příbalové informace u léků, a pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky, sdělte je vždy svému lékaři.

2. Otoky při křečových žílách

Křečové žíly vznikají na podkladě zvýšeného tlaku v žilách. Děje se tak kvůli gravitaci, malé pohybové aktivitě a nedostatečné funkci žilních chlopní. Většinou se přidává bolest po dlouhém sezení nebo stání, změna barvy kůže na nohou od červené přes fialovou nebo hnědou. Kůže na bércích bude suchá a v pozdějších fázích se na ní tvoří rány, které se špatně hojí. Pomoci si můžete kompresními punčochami, cvičením a pohybem.

3. Hluboká žilní trombóza – otok, bolest a embolie

Trochu komplikovanější název označuje krevní sraženinu v žíle na noze. Nebezpečí hrozí ve chvíli, kdy se část krevní sraženiny uvolní a vběhne do plic, kde způsobí plicní embolii. To je život ohrožující stav a je nutné volat ihned sanitku. Kromě hluboké žilní trombózy vás může postihnout ucpání povrchových žil, kdy dochází k bolesti a otoku, ale nehrozí odlomení sraženiny. Obě onemocnění obnáší otok (hlavně jedné nohy). Při otoku jedné z dolních končetin vyhledejte neodkladně lékaře.

Mladá zdravotní sestra přikládající pružné obinadlo pacientce na oteklou nohu jako kompresní punčochu. iZdroj fotografie: Freepik

4. Dlouhodobé onemocnění ledvin

Když ledviny nepracují správně, hromadí se v těle tekutina. Ta způsobuje otoky nohou a paží. Kromě nich se přidávají příznaky jako únava, dušnost, nevolnost, žízeň, zápach z úst a problémy při močení. Také na sobě zpozorujete zvýšený krevní tlak.

5. Onemocnění srdce

U městnavého srdečního selhání srdce nezvládne přefiltrovat dostatek krve do těla a tělo se to snaží kompenzovat tím, že přebytečnou tekutinu vypouští z oběhu do jiných částí těla. To znamená, že se tvoří otoky, hlavně nohou. Lidé s tímto onemocněním mají navíc potíže s dýcháním a kašlou. Patrná je také velká únava. Rozhodně proberte se svým lékařem, jaký druh a v jakém rozsahu zařadit do svého života pohybové aktivity.

Jak často vás trápí otoky nohou?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články