Opřela si nohy o zeď, za 5 minut se zbavila bolesti nohou a zlepšila své trávení

Zažívací problémy, stres i bolesti a otoky nohou můžete rychle zmírnit pomocí obyčejné elevace nohou. Zkrátka si lehněte na zem, opřete nohy o zeď a relaxujte.

elevace nohou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bolesti nohou a zažívací problémy se řadí mezi běžné obtíže, se kterými se potýká mnoho lidí. Pokud nejsou způsobeny základním zdravotním problémem, nabízí se překvapivě jednoduché řešení, které může s oběma těmito problémy pomoci – a sice elevace nohou. Jedná se vlastně o zvednutí nohou výše, než je srdce, ideálně do pravého úhlu k tělu. Tato technika je součástí jógy a je známá pod názvem Viparita Karani. Stačí jen pět minut denně, abyste pocítili úlevu od bolestí nohou a trávicích potíží. Jediné, co budete potřebovat, je zeď.

Stačí si opřít nohy o zeď

Zažívací obtíže nebo bolesti a otoky nohou jsou skutečně velmi běžné a většinou jsou jejich příčiny naprosto banální. Mohou samozřejmě signalizovat i některá onemocnění nebo zdravotní komplikace, jako například krevní sraženinu, jak už jsme na JakZdravě varovali. Když však pomineme tyto případy, většinou se jedná o prostý důsledek dietní chyby a celého dne stráveného na nohou. V takovém případě vám může rychle ulevit pouhá elevace nohou. Budete potřebovat jen pohodlné místo u zdi, případně ještě polštář nebo deku.

Lehněte si na záda s hýžděmi co nejblíže ke zdi. Pokud je to pro vás pohodlnější, můžete si bedra podložit polštářem nebo složenou dekou. Zvedněte nohy a opřete je o zeď tak, aby byly co možná nejrovnější. Nohy by měly být uvolněné a měly by s tělem svírat téměř pravý úhel. Zavřete oči, uvolněte ruce a nechte je volně ležet podél těla. Soustřeďte se na dýchání a relaxujte. Zůstaňte v této poloze po dobu alespoň 5 minut. Postupně můžete tuto dobu prodlužovat až na 15 minut.

Žena a muž s nohama nahoru opřenýma o zeď iZdroj fotografie: Freepik
Relaxační cvik můžete provádět i ve dvou.

S čím vám může elevace nohou pomoci

Tato poloha pomáhá zlepšovat krevní oběh v nohou, protože usnadňuje návrat krve k srdci. To zmírňuje otoky a ulevuje od bolesti způsobené dlouhým stáním nebo sezením. Odborníci z USAVeinClinics dodávají, že tato poloha uvolňuje svaly na nohách, což následně snižuje napětí a křeče. Elevace nohou také pomáhá stimulovat trávicí systém, protože podporuje lepší průtok krve k trávicím orgánům. Tato poloha je navíc skvělá pro relaxaci a snížení stresu, což má pozitivní vliv i na trávení.

5 nejčastějších důvodů, proč vás neustále bolí nohy, a způsoby, jak se toho zbavit

Odborníci z Healthine doplňují, že kromě fyzických výhod přináší tato poloha i psychické uvolnění. Pomáhá snižovat únavu a zlepšuje celkový pocit pohody. Pravidelná elevace nohou před spaním může přispět i ke kvalitnějšímu spánku. Pro dosažení nejlepších výsledků je dobré tuto polohu praktikovat pravidelně, ideálně každý den, a kombinovat ji dechovým cvičením nebo meditací.

S čím dalším vám elevace nohou pomáhá?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články