Pár kapek esenciálního oleje dodá novou sílu. Konkrétní druhy pomohou od stresu, únavy, úzkosti, ale i virových a bakteriálních infekcí

Milujete vůně a esenciální olejíčky? Sepsali jsme pro vás pár rad, díky kterým si namícháte dokonalou vůni přesně podle vašich představ.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé esenciální oleje dokážou zmírňovat stres a uklidňovat, proto není na škodu znát pár receptů, díky kterým si svou oblíbenou vůni namícháte. Tímto tématem se zabývá i aromaterapeutka Jennifer Rose Goldman, která založila Essential Rose Life. Takže se nemusíte bát, že vám tyto olejíčky nějak uškodí.

Nejběžnější suroviny nejlépe voní

Po levanduli sáhne jistě mnoho lidí, navíc má harmonizující vůni, prokazatelně zlepšuje spánek a snižuje úzkosti. Pokud se chcete cítit lépe, přidejte pár kapek esenciálního oleje do koupele nebo na kapesníček a vložte jej pod polštář. Určitě vás překvapí, jak krásně prospíte celou noc.

Levandulový olej iZdroj fotografie: Berta Luca / Creative Commons / CC BY SA

Mezi běžné olejíčky patří i Tea Tree olej, ten má pro změnu antivirové, protiplísňové a antiseptické vlastnosti, a navíc vás může zbavit například akné. Rozhodně si ale olejíček při čištění pleti nedávejte přímo na kůži, nakapejte si jej například na odličovací tampon s nějakým odličovacím mlékem a potřete si s ním obličej.

Jako další můžete použít esenciální olej s rozmarýnem, který lze smíchat s levandulí. Ta krásně voní a zbavuje stresu. Může se vám díky tomu dokonce zlepšit například paměť a koncentrace. Pokud si chcete posílit mozek, nakapejte pár kapek do kapesníku nebo nějaké látky a pomalu (asi minutu) vdechujte, výsledky přijdou rychle.

Na citrón už taky nedáte dopustit

Citrón také krásně voní, ale věděli jste, že dodává i energii? Budete mít díky němu povznášející a mnohem veselejší náladu. Jelikož má antiseptické a detoxikační vlastnosti, může vám pomoci také zbavit se mastné pokožky. Přidejte trochu kapky citrónového oleje na odličovací tampon, smíchejte ho s trochou odličovacího mléka a potřete si s ním obličej, z části vám vyhladí i vrásky.

Citrónový olej iZdroj fotografie: Uživatel Filo gèn‘ / Creative Commons / CC BY SA

Chcete se zbavit únavy? Použijte mátový esenciální olej. Ten zmírňuje i bolesti hlavy. Zkuste si vmasírovat pár kapek oleje na spánky, účinky se dostaví, co nevidět. Pokud se však bolestí chcete zbavit úplně, smíchejte pár kapek mátového a levandulového oleje. Kombinace máty s citrónem vám zajistí energetické povzbuzení.

Eukalyptus je taky velmi výhodné řešení například pro vylepšení dýchání. Přidejte pár kapek eukalyptu do vašeho sprchového gelu nebo na žínku a potřete si s ním tělo. Má antimikrobiální vlastnosti, díky kterým můžete vyléčit i nachlazení a pročistit si dýchací cesty. Jestli se pro změnu chcete zbavit únavy, přidejte pár kapek do kapesníku a postupně inhalujte.

Naprosto běžné suroviny pro esenciální oleje

Zkuste použít heřmánek, ten je svými uklidňujícími účinky proslulý, a navíc je to velmi silný aromatický olej. Dámy, pokud trpíte silnými menstruačními bolestmi, zkuste si nakapat pár kapek heřmánkového a olivového oleje na břicho a vmasírovat si jej do oblasti, ve které máte bolesti. Pomáhá ovšem také inhalování.

Olej z grapefruitu iZdroj fotografie: Ivar Leidus

Slyšeli jste o tom, že se dá esenciální olej vyrobit i z grapefruitu? Ano, má povznášející a čistící vlastnosti, takže pokud trpíte například tím, že se vám rychle a ve velkém množství tvoří pupínky, tak nezoufejte. Stačí si nanést pár kapek na místo, kde se pupínky nachází, a je po problému. Olejíček totiž pomůže pupínky rychle vysušit. Navíc krásně voní.

I šalvěj vám může pomoci. Pokud zrovna procházíte těžkým obdobím, naplňte si místnost šalvějovým kouřem, pomáhá k lepší náladě. Ale i esenciální olej ze šalvěje vám může pomoci zvýšit energii a zlepšit náladu. A pokud trpíte mastnými vlasy, přidejte pár kapek do šampónu a pravidelně si s ním myjte vlasy.

Zkuste si esenciální olej vyrobit z pohodlí domova

Pokud trpíte úzkostmi a chcete se cítit o hodně klidnější, doporučuje se esenciální olejíček pro zklidnění. Vezměte si malou libovolnou lahvičku, do které následně přidejte 14 kapek levandule, 2 kapky heřmánku, 8 kapek eukalyptu a 10 mililitrů olivového oleje. A ejhle, zklidňující esenciální olej je na světě.

Vlastní výroba oleje iZdroj fotografie: Rormulatehealth / Creative Commons / CC BY

Jestliže se chcete zbavit bolesti hlavy a mít duševní klid, použijte esenciální olejíček pro úlevu. Opět si vezměte malou lahvičku a přidejte 8 kapek levandule, 2 kapky máty peprné, 4 kapky rozmarýnu, 4 kapky eukalyptu, 4 kapky pačuli a 10 mililitrů olivového nebo kokosového oleje.

Pro vyčištění a dobití energie ve vašem životě použijte olejíček pro projasnění a vyčištění prostoru. Přidejte 2 kapky šalvěje, 14 kapek grapefruitu, 8 kapek pačuli a 30 mililitrů destilované vody. Když máte vše smíchané, nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte ji do prostoru. Funguje i pro jasnější mysl. Pro vyčištění těla použijte 7 kapek citronu, 1 kapku máty peprné a 3 kapky čajovníku.

A jak působí esenciální oleje na vás?

Zdroj: Yogajournal

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články