Hormony, které jsou zodpovědné za přibírání u žen: Neúspěšné hubnutí nemusí být jen důsledek nezdravého životního stylu

Hormonální rovnováha je velmi důležitá, a to nejen u žen. Pokud se některé z hormonů vymknou kontrole, může to mít mnoho negativních důsledků. Včetně kil navíc.

břišní tuk i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přibývání na váze je většinou důsledkem nezdravého životního stylu. V některých případech však za kila navíc mohou i hormony. Jak vysvětluje výživová specialistka Jerlyn Jones, MS, pokud nejsou hormony v rovnováze, může se tuk snáze usazovat a zároveň hůře shazovat. Pokud vás tedy trápí kila navíc a i při správném jídelníčku a dostatku cvičení se nemůžete přebytečných kilogramů zbavit, je možné, že je potřeba nejdříve srovnat hladiny těchto hormonů.

1. Hormony štítné žlázy

Štítná žláza produkuje tři hormony: T3, T4 a kalcitonin. Společně regulují mimo jiné metabolismus, spánek, srdeční frekvenci, růst a vývoj mozku. Někdy však štítná žláza neprodukuje správné množství těchto hormonů, což může vést k hypotyreóze. Hypotyreóza je spojena se zácpou, únavou, depresí, pomalým srdečním tepem a dalšími příznaky. Souvisí však také s přibýváním na váze, protože se kvůli nedostatku hormonů zpomaluje metabolismus.

2. Leptin

Když je vaše tělo stoprocentně zdravé, leptin signalizuje, že jste plní a měli byste přestat jíst. Když se však přejídáte potravinami s vysokým obsahem cukru nebo zpracovanými potravinami, přeměňuje se nadbytek fruktózy na tuk, a ten se ukládá v játrech, břiše a dalších částech těla. To je problém, protože tukové buňky mohou také vylučovat leptin, čímž na něj tělo znecitliví a mozek začne ignorovat signál, aby přestalo jíst. Tento začarovaný kruh může vést k vysokému nárůstu hmotnosti.

3. Inzulín

Inzulín je vylučován slinivkou břišní, která pomáhá přenášet glukózu do buněk těla, aby mohla být využita jako energie nebo uložena jako energetická rezerva na později v tukových buňkách. Nadměrná konzumace zpracovaných a nezdravých potravin může vést k inzulínové rezistenci, kdy vaše buňky blokují inzulín a nechávají glukózu kolovat v krevním oběhu. To nakonec vede k nárůstu hmotnosti a cukrovce 2. typu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Estrogen

Příliš vysoká nebo příliš nízká hladina estrogenu může také způsobit přibývání na váze. Vysoká hladina estrogenu v těle může dráždit buňky, které ve vašem těle produkují inzulín, a může dojít k inzulínové rezistenci.  Nízká hladina, která je častá po menopauze, kdy často dochází k nárůstu hmotnosti, zejména v dolní části těla.

5. Kortizol

Kortizol je steroidní hormon, který je produkován nadledvinami a vylučuje se hlavně tehdy, když jsme ve stresu, v depresi, úzkosti, rozčilení nebo fyzicky zranění. Kortizol reguluje hladinu energie a její mobilizaci. Jeho vysoké hladiny však mohou vést k hyperinzulinemii, zvýšenému ukládání viscerálního tuku a dozrávání tukových buněk.

6. Progesteron

Progesteron a estrogen musí být v rovnováze, pokud má tělo správně fungovat. Pokles progesteronu v důsledku menopauzy, stresu, konzumace potravin obsahujících antibiotika a hormony nebo užívání antikoncepčních pilulek může totiž nakonec vést k poklesu progesteronu, a s tím spojenému přibývání na váze a depresi.

7. Ghrelin

Ghrelin pomáhá stimulovat chuť k jídlu a zvyšuje ukládání tuku. Je vylučován především žaludkem, dále tenkým střevem, slinivkou břišní a mozkem. Obézní lidé jsou na ghrelin obzvláště citliví, což je podněcuje k tomu, aby více jedli. Hladina ghrelinu se může zvýšit také při přísné dietě nebo hladovění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Melatonin

Melatonin je produkován v epifýze hluboko v mozku. Pomáhá udržovat váš cirkadiánní rytmus. Když se hladina melatoninu v noci přirozeně zvyšuje, uvolňuje se růstový hormon, který pomáhá tělu hojit se, budovat svalovou hmotu a zlepšovat hustotu kostí. Pokud je však váš cirkadiánní rytmus narušen, nemáte dostatek spánku nebo v noci jen jednoduše nemáte v pokoji dostatečnou tmu, vaše tělo spustí stresovou reakci, která může vést k přibírání na váze.

9. Testosteron

Ano, ženy produkují testosteron, i když v menším množství než muži. Pomáhá spalovat tuk, posiluje svaly a kosti a zvyšuje libido. U žen tento hormon produkují vaječníky, ale věk a stres si mohou vybrat svou daň a snížit jeho hladinu. To může vést ke zvýšení stresu a zánětů, což má za následek větší hromadění tuku.

10. Glukokortikoidy

Zánět je důležitou součástí procesu hojení. Chronický zánět však může vést k některým neblahým důsledkům, včetně přibývání na váze. Glukokortikoidy pomáhají zánět snižovat a regulují také využití cukrů, tuků a bílkovin v těle. Glukokortikoidy však neupřednostňují cukr nebo glukózu jako palivo pro vaše tělo a snižují jejich využití v těle jako zdroje energie. To může vést k vyšší hladině cukru v krvi v důsledku inzulínové rezistence, a obvykle tak i k přibývání na váze.

Do jaké míry ovlivňují hormony vaši váhu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články