Dal si do úst hřebíček, do 5 minut se po týdnu zbavil bolesti zubů

Hřebíček na bolavý zub pomáhá podobně jako analgetika, navíc je mnohem zdravější. V podobě hřebíčkového oleje ale může mít některé vedlejší účinky.

Žena s bolestí zubů i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Znáte tu fintu, kdy si lidé dávají do úst hřebíček? Myšleno je tím samozřejmě koření, takže zapomeňte na návštěvu hobby marketu. Hřebíček je aromatické koření, takže se může nabízet, že to lidé dělají kvůli chuti nebo aby si provoněli dech. Ale ani jedno není pravý důvod této léčebné metody.

Hřebíček na bolavý zub

Na bolest zubu, kdy do ošetření počítáte skutečně každou vteřinu, pomáhá přiložit hřebíček. Pomáhá tišit bolest a tlumí okolní zánět dásně. Hřebíček totiž obsahuje silici eugenol, jak potvrzuje i web Healthline, která má anestetické a antibakteriální účinky. Pokud budete hřebíčky i žvýkat, bolest i zánět se zlepší o to rychleji. Chuť není nic moc, ale vykoupí vás to od bolesti.

Další babské rady na bolesti zubů

Kromě hřebíčku lidová moudrost radí použít například skořici, která obsahuje stejnou látku. Zázvor uleví dočasně, ale musí se přikládat častěji. Malý kousek zázvoru přiložte na bolavý zub a kousněte do něj. Bolest by měla brzy ustoupit. Hřebíček je v tomto ale účinnější. V nejhorším případě můžete sáhnout po teplé slané vodě, která dočasně zmírní bolest. Dobrý je dále studený obklad a cibule, ale také pomáhá proti bolesti ocet, jak jsme na JakZdravě již psali.

Hřebíček na dřevěné lžičce iZdroj fotografie: Freepik
Hřebíček má mnoho pozitivních účinků na celé tělo. Využijete ho i na bolavý zub.

Vedlejší účinky hřebíčku

WebMD ovšem varuje, že hřebíček může mít některé vedlejší účinky, s nimiž je potřeba počítat. Eugenol může ovlivňovat léky na ředění krve, proto pokud tyto léky užíváte, vyhněte se používání hřebíčkového oleje a hřebíčkového čaje. Malé množství hřebíčku jako koření by mělo být bezpečné. Eugenol v hřebíčku také snižuje hladinu cukru v krvi, takže pokud trpíte cukrovkou, dejte si pozor na hypoglykémii.

Dal si hřebíček na ruce a nemohl uvěřit, jaký to mělo účinek. Kdo nevyzkouší, nemůže to nikdy pochopit

Uvědomte si, že hřebíčkový olej obsahuje více eugenolu než celý nebo mletý hřebíček, který používáte jako koření. Pokud polknete čistý hřebíčkový olej, může u vás vzniknout otrava projevující se  závratí, dalšími příznaky a vzácně může vést až ke kómatu. Přesto má hřebíček řadu pozitivních účinků na zdraví, které vás jistě překvapí. Představili jsme vám je v minulém článku.

Jak používáte hřebíček vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články