Italský lektvar dlouhověkosti: Pomáhá při bolestech kloubů, omladí celé tělo

Lidový recept z Itálie ochrání vaše tělo před oxidačním stresem a pomůže vám na velký počet zdravotních neduhů. Může se používat zevně i vnitřně.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vyzkoušeli jste na bolesti svalů a kloubů všechno? Tento italský recept určitě ne. Je známý jako lektvar dlouhověkosti a už jedna čajová lžička za den dokáže posilovat organismus a bojovat proti oxidačnímu stresu. Je krapet pikantní, ale představte si, že bakterie ve vašem těle budou trpět daleko víc.

Zdravotní problémy, které lektvar vyřeší

Hlavními přísadami lektvaru jsou olivový olej a feferonky. Tato směs obsahuje kapsaicin. Jedná se o rostlinnou sloučeninu, která dodává paprice její pálivou chuť. Navzdory ostré chuti má kapsaicin silné analgetické účinky, působí protizánětlivě a má skvělé antioxidační schopnosti. Výsledkem je úleva od projevů zánětu svalů a kloubů. Kapsaicin působí blahodárně i na oběhový systém a působí proti vzniku krevních sraženin.

Elixír mládí?

Kapsaicin dokáže zpomalit přirozený proces stárnutí těla. Je to tím, že chrání buňky těla před poškozením tzv. volnými radikály, které způsobují oxidační stres. Existují spekulace, že kapsaicin snižuje riziko vzniku rakoviny a dokonce rakovinné buňky ničí.

Pro koho je lék primárně určen?

Lektvar z italské lidové medicíny si můžete připravit v rámci prevence, existují ale zdravotní problémy, pro které je přímo určen. Olivový olej s chilli papričkami by měli užívat nemocní s lupénkou, revmatoidní artritidou, onemocněním meziobratlových plotének, diabetickou neuropatií, mechanickými poraněními a bolestí nervů způsobenou lymskou boreliózou, lupusem nebo záškrtem.

Skleněná karafa s olivovým olejem a dvě chilli papričky iZdroj fotografie: Freepik

Recept na zázračnou italskou směs

Co budete potřebovat?

  • 10 malých sušených chilli papriček,
  • 1 šálek panenského olivového oleje
  • a snítku rozmarýnu.

Postup přípravy:

  1. Papriky umelte ve mlýnku na maso nebo rozdrťte v hmoždíři. Výsledek nasypte do tmavé skleněné láhve.
  2. Přidejte rozmarýn.
  3. Do láhve přidejte teplý olivový olej.
  4. Uzavřete a nechte 5 dní odležet. (Lze urychlit vložením sklenice se směsí do hrnce s vodou, kterou dvě hodiny zahřívejte, a poté stačí nechat odležet 24 hodin. S tím, že druhý den musíte nádobu znovu zahřát a po 30 minutách zahřívání nechat vychladnout.)
  5. Jakmile je vaše směs hotová, potřete bolestivé místo. Může se užívat zevně i vnitřně, jednu čajovou lžičku během dne. (Dá se přidávat i do pokrmů.)

Zajímáte se o lidové recepty ze světa? Podívejte se, co potřebujete pro přípravu indického elixíru mládí.

Jaký lidový recept je váš nejoblíbenější?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články