Nebezpečné versus správné způsoby držení miminka: Vyvarujte se častých chyb, abyste mu neublížili

Držení dítěte může být občas problém. Obzvlášť, pokud je dítě malinké a vy nemáte zkušenosti nebo už jste malé dítě opravdu dlouho nedrželi. Přečtěte si jak na to.

i Zdroj fotografie: Stencil Photos
                   

Držení malého dítěte, obzvláště novorozence, může být pro nezkušené rodiče trochu děsivé. Pediatrička Dr. Karen Gill vysvětluje, že základem je, aby se vaše dítě cítilo pohodlně a mělo oporu pro hlavičku a krk. I když to může být zpočátku náročné, s praxí se držení dítěte brzy stane naprostou přirozeností. Je ovšem potřeba dodržovat několik zásad a vyvarovat se častých chyb.

Držení dítěte

Podle jedné studie jsou maminky, které často drží své děti v kontaktu se svou kůží, méně vystresované. Přesto, že kontakt miminka a maminky je velmi důležité, záleží i na tom, jakým způsobem dítě držíte, protože mnoho běžných způsobů může být pro dítě škodlivých. Proto je důležité naučit se dítě správně držet a nosit, nebezpečná mohou totiž být i dětská nosítka.

1. Nedržte dítě pod pažemi

Při držení dítěte je velmi důležité pamatovat na to, abyste dítěti podepřeli hlavičku. Novorozenci ještě nemají silné krční svaly, ale mohou náhle pohnout hlavou, což může způsobit vážné zranění a dýchací potíže, pokud jejich hlava není správně podepřena. Na to je třeba dávat pozor do věku 4-6 měsíců. Nezvedejte proto děti pod pažemi, ale vždy jim hlavičku jistěte.

2. Pozor na dětská nosítka

Nosítko můžete používat, ale musíte vědět, jak ho správně používat. Je důležité, aby nohy dítěte nevisely ve vzduchu, ale aby je nosítko podpíralo, stejně jako když držíte dítě v náručí. Nožičky by měly tvořit tvar písmene W. Klouby se tak nepohybují a páteř není nijak poškozována. Pokud nohy vašeho dítěte jen tak visí, může dojít k vážnému problému s kyčlemi, jako je například dysplazie.

iZdroj fotografie: Freepik

3. Držte si hlavu dítěte na rameni

Pokud držíte dítě na hrudi, věnujte pozornost jeho tváři. Měla by být vždy přes vaše rameno. Pokud je obličej dítěte přímo naproti vašemu rameni, může mu bránit v dýchání, a dokonce se mu může dostat do úst vaše oblečení.

4. Pravidelně měňte strany

Je důležité, abyste dítě nedrželi stále na jedné straně. Krk je velmi slabý, proto je důležité, aby se svaly na obou stranách mohly rozvíjet rovnoměrně. Pokud ho držíte stále na jedné straně, svaly na této straně krku se vyvíjejí méně, což může způsobit problémy s otáčením hlavy.

5. Podpírejte mu záda

Dítě byste neměli držet pouze za zadeček a hlavičku. Pokud dítěti neposkytnete oporu zad, může snáze spadnout, a zároveň může dojít k přetížení páteře. Dítě vždy držte jednou rukou za záda a druhou za hlavu.

6. Držte dítě obličejem směrem k sobě

Není dobré nosit dítě tak, aniž byste mu viděli do obličeje. Jednak jej nemáte plně pod dohledem, ale také vyvíjíte větší tlak na jeho páteř a nohy mu visí stejně, jako když ho dáte do špatného nosítka. Je mnohem lepší, když je čelem k vám. Dbejte přitom na to, abyste podpírali jeho záda a nohy.

Jaké další chyby dle vás lidé často při držení dítěte dělají?

Zdroj: Healtline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články