Jak na stařecké skvrny: Pomoc slibuje kyselina kojová i glykolová

Stařecké skvrny jsou pro mnoho lidí esteticky nepřijatelné. Nejčastěji se vyskytují na tváři či hřbetu ruky a lze se jich zbavit. Dokonce můžete zkusit i domácí léčbu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kůže je orgán, který se nejvíce potýká s kontaktem okolí. A právě vnější faktory často způsobují, že je kůže podrážděná a vznikají na ní různá znaménka. Podle lékařky Amanda Caldwell, MSN jsou stařecké skvrny zpravidla ploché hnědé, případně šedé či černé barvy. Vyskytují se nejčastěji na místech, která jsou vystavena slunci. Zpravidla se jedná o hřbet ruky či tvář. Mohou se objevit i v dětském věku, ale typické jsou pro střední až starší věkovou skupinu. Záleží i na vystavování kůže slunci. Existují léky na předpis, ale skvrn se dá zbavit i pomocí domácích prostředků.

Co jsou stařecké skvrny a proč se objevují

Ačkoliv nikdo o stařecké skvrny nestojí, dobrá zpráva je, že pokud nějakou máte, nemusíte se příliš obávat. Možná vám vzhledově vadí, ale nejsou rakovinné, ani se z nich rakovina nemůže vyvinout. Objevují se zpravidla v pozdějším věku, a proto se jim říká stařecké. Vznikají z důvodu nadměrné produkce melaninu či kožního pigmentu. Ani odborníci ovšem netuší, proč vznikají, ale je jisté, že je na vině i dědičná predispozice. Dalšími možnými příčinami je stárnutí kůže, vystavení UV světlu, a tudíž i slunci.

iZdroj fotografie: Flickr

Rizikové faktory pro vznik stařeckých skvrn a příznaky

Není přesně známo, proč a u koho se skvrny objevují. Ale existují určité rizikové faktory. Mezi ně patří věk vyšší než 40 let, světlá pleť, časté vystavení kůže slunci. Typická barva skvrn je od světle hnědé po černou, znaménka zpravidla tmavnou s pobytem na slunci. Jsou vždy ploché a nezpůsobují žádnou bolest. Mohou být malé jako pihy, ale mohou dosahovat až velikosti palce. Vyskytují se samostatně, ale výjimkou není ani jejich seskupování.

Jak se zbavit stařeckých skvrn?

Stařecké skvrny se obvykle diagnostikují vizuální kontrolou, případně biopsií. Posuzuje se barva, velikost i tvar. Zjišťuje se také, zda se jedná o vyvýšenou skvrnu či nikoliv. Pokud je podezření, že se může jednat o něco závažnějšího, může vás lékař poslat na biopsii. To znamená odebrání malého kousku kůže ze skvrny a jeho odeslání do laboratoře. Léčba není většinou nutná, ale mnoho lidí se chce skvrn zbavit kvůli jejich vzhledu.

iZdroj fotografie: Freepik

Možnosti léčby

Je možné využít bělící krémy, které jsou ovšem na předpis a obvykle obsahují hydrochinon: Navíc zpravidla trvá několik měsíců, než skvrny vyblednou. Mezi další lékařské možnosti patří léčba intenzivním pulzním světlem, chemický peeling, kryochirurgie i laserové ošetření. Pokud chcete využít volně prodejných krémů, dejte přednost těm, které obsahují kyselinu glykolovou, kojovou či deoxyarbutin. Možná nedojde k jejich úplnému odstranění, ale pomůžou s jejich zakrytím.

Domácí odstranění

Abyste se zbavili stařeckých skvrn, zkuste nejprve prostředky, které máte doma k dispozici. První možností je směs cibulové šťávy a jablečného octa ve stejném poměru. Touto směsí potřete přímo skvrny. Dalším domácím receptem je namočení syrového křenu na 20 až 30 minut do misky mléka a poté nechat antioxidanty a těkavé sloučeniny působit přímo na skvrny. Posledním doporučením pro zesvětlení skvrn je použití podmáslí a rajčete. V obou těchto surovinách jsou silné kyseliny.

Jaké prostředky proti stařeckým skvrnám ještě znáte?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články