Jak odstranit bradavice z pohodlí domova: Skvělým pomocníkem je jablečný ocet

Bradavice je nepříjemný kožní problém, který se může objevit kdekoliv na vašem těle. Abyste se jich zbavili, nemusíte však podstupovat bolavé procedury.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kožní nemoci, včetně bradavic, mateřských znamének nebo vyrážek, jsou nejčastějším kosmetickým problémem, který trápí miliony lidí po celém světě. A přestože ve většině případů nepředstavují téměř žádné riziko pro vaše zdraví, mohou narušit váš vzhled a výrazně tak ovlivnit vaše sebevědomí – proto se jich většina lidí také snaží co nejdříve zbavit. Abyste si však pomohli, nemusíte podle lékařky Angelica Balingit podstupovat bolestivé procedury. Skvěle vám totiž postačí vyzkoušet přirozenou domácí léčbu. 

Typy bradavic a jejich příčiny

Pokud se chcete ochránit před bradavicemi, měli byste začít především s dostatečnou prevencí. Jejich nejčastější příčinou jsou viry HPV, které se mohou dostat do vašeho těla kapénkami nebo v důsledku intimního kontaktu s nakaženou osobou. Obecně se jedná o neškodný problém, ovšem existují zmínky o tom, že existují typy, které by mohly přispívat k rakovině děložního čípku – vědci však k potvrzení této skutečnosti vyžadují další výzkumy a studie. 

Bradavice se ve většině případů objevují na kůži a mohou se od sebe lišit jak velikostí, tak i konzistencí – některé totiž mohou připomínat tvar sopky a způsobovat bolest, a jiné jsou zase velké, nebolavé a s drsným povrchem. Ať už však vypadají jakkoliv, nikdy byste je neměli dráždit, jinak mohou začít krvácet nebo ve vzácných případech způsobit vznik rakovinných buněk. Pokud se tedy tyto nevzhledné hrbolky objevily na místech, která se často třou (zejména podpaží nebo krk), raději byste se jich měli co nejdříve zbavit. 

Osvědčený domácí lék proti bradavicím

Pokud se chcete zbavit nevzhledných bradavic, můžete na to jít dvěma způsoby, a to odbornou léčbou, která zahrnuje užívání komerčních přípravků a bolavé procedury, nebo vyzkoušet přírodní domácí prostředky – tento způsob bývá zpravidla nebolavý a mnohem efektivnější. Stačí získat všechny potřebné ingredience, připravit si z nich směs a tu následně po nějakou dobu aplikovat přímo na postižené místo. Budete potřebovat následující: 

 • jablečný ocet
 • mýdlo
 • vatové polštářky nebo tampony
 • horkou vodu
 • bavlněný ručník
Jablečný ocet vedle rozkrojeného jablka iZdroj fotografie: Unsplash

Jakmile získáte vše potřebné, postupujte podle níže uvedených kroků:

 • Nejprve postižené místo omyjte mýdlem a teplou vodou a poté jej osušte.
 • Nyní namočte vatový tampon do teplé vody a přiložte jej na 10 minut na bradavici. 
 • Následně  namočte nový vatový tampon do octa a opět jej na 10 minut přiložte na bradavici.
 • Nakonec ošetřené místo očistěte vlažnou vodou a osušte.

Tento postup opakujte každý den, dokud bradavice, vyrážka nebo znaménko neodpadne. Většinou trvá léčba několik týdnů – záleží především na velikosti bradavice a vašem těle.

Tipy pro prevenci bradavic

Pokud se chcete vyhnout opakované tvorbě bradavic, měli byste přijmout tato doporučení:

 • Vždy si zakrývejte nohy ve společných prostorách, jako jsou bazény, šatny nebo koleje. 
 • Pokud je vám méně než 26 let, zeptejte se svého lékaře na možnost očkování proti HPV. 
 • Pokud máte bradavice, denně si měňte boty a ponožky.
 • Snažte se zakrývat bradavice a často si myjte ruce, abyste zabránili šíření bradavic na další osoby. 

Jak se před bradavicemi chráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články