Octová lázeň pomůže od bolesti, zničí ekzémy i kvasinkové infekce

Koupel s jablečným octem může ulevit od kvasinkové infekce i kožních problémů a nápomocná může být i při infekci močových cest.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jablečný ocet je hojně využíván v domácím lékařství. Často je popisován téměř jako lék na vše. Bývá doporučován při hubnutí, infekcích a dokonce i cukrovce. Koupel s jablečným octem má být nápomocná zejména při různých kožních problémech. Mezi jeho výhody patří silné antimikrobiální vlastnosti, které přináší zklidnění pokožky a zmírnění případných infekcí. Lékař Gerhard Whitworth, R.N. vysvětluje, že ocet je nápomocný i díky tomu, že se jedná o slabou kyselinu, která může pomoci obnovit přirozenou rovnováhu pH pokožky.

Pomoc při kvasinkové infekci

Ocet se využívá k různým léčebným účelům již mnoho let. Právě proto se o jeho účinky začínají zajímat i vědci. Kvasinková infekce a také bakteriální vaginóza jsou způsobeny přemnožením bakterií nebo plísní v pochvě. Bylo zjištěno, že nejúčinnější v boji proti kvasinkám je jablečný ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1. Vše nasvědčuje tomu, že přidání jablečného octa do částečně naplněné vany, může pomoci proti určitým infekcím.

Jablečný ocet může pomoci s tělesným pachem

Každý člověk se přirozeně potí, a právě když dojde ke smíchání potu s bakteriemi, tak vzniká tělesný pach. Koupel s jablečným octem může pomoci odstranit některé z bakterií, které se na pokožce nacházejí. A díky tomu tomu lze jablečný ocet považovat za přírodní alternativu k deodorantům. Ty totiž také obsahují antibakteriální látky. Naproti tomu hojně rozšířená fáma, že jablečný ocet může být užitečný při spáleninách od slunce, není nikterak podložená. Naopak může dojít k podráždění pokožky.

iZdroj fotografie: Freepik

Ekzém, suchá kůže, pupínky i bradavice

Pokožka je přirozeně chráněna kyselou bariérou. Pokud se stane méně kyselou, nefunguje poté správně. Ztrácí kvůli tomu vlhkost a dochází k vysoušení pokožky. Tato kyselá bariéra chrání pokožku i před podrážděním či zanícením. Právě při ekzému dochází ke změně pH a ochranná bariéra není dostatečně kyselá. Pokožka se stává méně kyselou při mytí mýdlem. A koupel s jablečným ocet pomáhá k udržení přirozené kyselosti, což zabraňuje vysoušení a poškození pokožky. Jablečný ocet lze použít i k bodovému ošetření bradavic či pupínků.

Příprava lázně a využití při léčbě infekce močových cest

Infekci močových cest způsobují přemnožené bakterie podél močového traktu. Jablečný ocet může nějaké bakteriální infekce porazit. Někdy je vhodná koupel, jindy je vhodnější konzumace, aby se jablečný ocet dostal do močové trubice. Užitečná je spíše jako doplňková léčba. Bylo vyzkoušeno, že jablečný ocet je protizánětlivý, tudíž koupel může ulevit také od bolesti kloubů. Ideální je napuštění teplé (ne horké) vody a přidání 2 hrníčků jablečného octa. Pak promíchat a namočit se po dobu 15 až 20 minut. Poté se opláchnout, případně umýt mýdlem.

K čemu využíváte jablečný ocet vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články