Účinný způsob, jak se podomácku zbavit kožního výrůstku. Nejdřív ztmavne, pak zaschne a nakonec sám odpadne

Zbavte se nevzhledných fibromů na kůži pomocí tohoto jednoduchého domácího způsobu. Postačí vám pouze jablečný ocet a chvilka volného času.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Fibromy jsou malé kožní útvary připomínající malé uzlíky, které mohou dorůstat velikosti od 1 milimetru až do 1 centimetru. Jedná se ve skutečnosti o nezhoubné nádory pojivové tkáně, které sice nejsou podle Holly Ernst nijak nebezpečné, ale pokud se jejich počet zvýší, mohou se proměnit v nepříjemný estetický problém – obvykle se objevují na krku, v podpaží, pod prsy, na břiše nebo dokonce na očních víčkách (mohou se však objevit i na jiných místech kůže).

Fibromy na lidském těle 

Fibromy mají zpravidla stejnou barvu jako kůže, ale mohou být i světlejší. Jedná se navíc o naprosto běžný problém – ve skutečnosti má téměř každý člověk alespoň jeden fibrom na těle, tudíž se nejedná o neobvyklou záležitost. Tyto malé výrůstky se ovšem mohou v některých případech zanítit, začít krvácet nebo se zvětšovat, což může vést k určitým kožním komplikacím. Proto je také dobré dávat pozor na to, abyste je nijak nepoškodili.

Počet a velikost fibromů se může také zvyšovat v průběhu let (až do několika set výrůstků), přičemž jejich příčiny bohužel stále nejsou známy. Mnozí odborníci však naznačují, že k jejich vzniku přispívají především tukové usazeniny – zajímavostí však je, že obvykle samy od sebe zmizí v zimních měsících, kdy je chladnější počasí, méně slunce a tělo se mnohem méně potí. Co se týče jejich odstranění, můžete kontaktovat svého praktického lékaře, který vám doporučí konzultace s dermatologem. 

Dermatolog poté může odstranit fibrom elektrokoagulací, radiochirurgií nebo laserovou operací. Pokud se po tomto způsobu léčby již žádný výrůstek neobjeví, pacient nemusí podstupovat žádná další vyšetření. Pokud se však výrůstky opět objeví, nezbývá mu než proces opakovat. Po odstranění by se rány měly ošetřit antibiotiky a pacient by měl dodržovat běžnou hygienu. Několik dní po operaci je také třeba vyvarovat se cvičení a jiných aktivit, které vyvolávají pocení. Existují však i alternativní způsoby léčby. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jablečný ocet versus fibromy

Jablečný ocet je považován za jeden z nejlepších a nejúčinnějších domácích prostředků, který lze díky jeho kyselosti používat k léčbě různých zdravotních problémů, a to včetně odstranění fibromů (dejte si však pozor, aby se nedostal do vašich očí, protože by je mohl podráždit). Postup této domácí léčby vypadá následovně: 

  • Okolí fibromu pečlivě omyjte vodou a mýdlem, poté jej navlhčete pomocí vatového tamponu.
  • Následně namočte vatový tampon do jablečného octa a obvazem jej zafixujte přímo na oblast fibromu.
  • Výrůstek by měl nejprve ztmavnout, poté zaschnout a nakonec zcela upadnout. Vzhledem k jeho velikosti však po něm může zůstat jizva, kterou je třeba ošetřit gelem z aloe vera nebo například manganovým krémem.
  • A máte hotovo!

Buďte však opatrní – ocet byste nikdy neměli nanášet na kůži v blízkosti fibromu, protože může způsobovat podráždění. Také byste jej neměli používat pokud již výrůstek zaschl, protože upadne během chvíle sám.

Jak se osvědčila tato domácí léčba vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články