Od lámavých nehtů po plíseň a zarůstání. Naučte se problém identifikovat a podle toho zvolte domácí způsob záchrany

Pokud se na vašich nehtech objeví nevzhledné problémy, měli byste to začít řešit ihned. Skvěle vám pomůže jednoduchá domácí léčba, takže ani nebude nutné navštívit lékaře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zanedbání péče o nehty může vést k jejich infekci, rozštěpení, změně barvy nebo v některých případech dokonce ke tvorbě plísně. Přestože tyto nevzhledné problémy mohou vypadat děsivě, lze je podle odbornice Cynthia Cobb velmi snadno odstranit pomocí účinné domácí léčby. Abyste se proto vyhnuli potenciálnímu nebezpečí, níže se můžete podívat na způsoby, které vám pomohou zbavit se jakéhokoliv problému s vašimi nehty. 

1)    Zarostlý nehet

Zarostlé nehty jsou jedním z nejnepříjemnějších problémů, které se ovšem mohou objevit spíše na vašich nohou. Abyste se s nimi hravě vypořádali, namočte postiženou oblast do teplé vody s čtvrtkou šálku jablečného octa a nechte roztok působit alespoň 20 minut (pro lepší účinek můžete přidat také kastilské mýdlo nebo epsomskou sůl). Jakmile čas uplyne, vložte pod zarostlý nehet dentální niť, která ho pomůže nadzvednout a tím zmírnit nepříjemnou bolest. Také byste se měli v tomto případě ujistit, že nosíte pohodlnou obuv. 

2)    Plíseň na nehtech

Prvním příznakem vzniku plísně na nohou, který by vás měl znepokojit, je bílá nebo žlutá skvrna těsně pod jedním z vašich nehtů – tento problém se může velmi snadno rozšířit a postihnout celé vaše chodidlo. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak tento problém odstranit pomocí vlastních sil: 

  • Připravením si speciální koupele pro nohy –  ponořte nohy na 10 minut do směsi připravené ze 4 šálků teplé vody, 1/2 šálku jedlé sody, 1/2 šálku epsomské soli a 1/4 šálku peroxidu vodíku.
  • Použitím tea tree oleje nebo oreganového oleje – oba prostředky stačí nanést na postižené místo.  
  • Použitím Listerinu – tento dentální prostředek totiž obsahuje mentol, thymol a eukalyptus, díky čemuž působí antibakteriálně a protizánětlivě. Abyste se zbavili plísně, stačí do něj ponořit nohy na třicet minut. 

3)    Zhuštění nehtů

Příčinou zhuštění nehtu bývá zpravidla rozšířená plísňová infekce. Nehet v takovém případě tloustne, mění svou barvu a začíná se štěpit a drolit. Všechny tyto příznaky může navíc doprovázet nepříjemný zápach. Abyste tento problém úspěšně vyřešili, je nejprve důležité odstranit plíseň (viz druhý odstavec), a poté aplikovat jednu z následujících metod: 

  • VapoRub – velmi účinný přípravek, který stačí dvakrát denně nanést na postižený nehet.
  • Epsomská sůl – 2-3krát denně si namočte nohy do lavoru s teplou vodou a epsomskou solí.
  • Bílý ocet – namočte si nohy do lavoru s teplou vodou a bílým octem v poměru 2:1.
iZdroj fotografie: Depositphotos

4)    Štěpící se nehet

Vyčnívající nebo štěpící se nehet bývá sice zpravidla bezbolestný, ale může způsobit velké nepohodlí. Zbavit se jej můžete především díky oleji z čajovníku, který má antibakteriální účinky a je ideální pro boj s plísněmi a dalšími mikroorganismy žijícími pod nehty. Stačí jej akorát několikrát denně nanést na postižený nehet.  

5)    Zabarvená nehtová ploténka

Nehet se může v důsledku některých infekcí zbarvit do bíla, žluta nebo dokonce do zelena. Tmavě žlutá nebo jasně bílá barva je důsledkem plísňového onemocnění. V každém případě byste však tento problém neměli nechat jen tak být – skvělým lékem je například:

  • Použití bílého octa – namočte nehet do směsi vody a tohoto přípravku v poměru 1:1. 
  • Citronová šťáva – jednoduše si do ní postižený nehet namočte po dobu několika minut. 

S jakými problémy na nehtech jste se setkali vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články