Má je v krku každý 4. člověk: Páchnoucích mandlových kamenů se dá snadno zbavit

Mandlové kameny jsou nepříjemným problémem, který může vést k silnému zápachu z úst. Naštěstí se jich však můžete snadno zbavit, a to zcela přirozeně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mandlové kameny vznikají, když se na mandlích nebo v místě, kde se dříve nacházely, začne hromadit hlen, bakterie, odumřelé kožní buňky a zbytky jídla. Mandle jsou malé žlázy, které se nachází po stranách zadní části úst, kde již začíná hrdlo. Mají je však pouze děti a v dospělosti mizí, přičemž po nich zůstávají pouze malé dutinky. A právě v těchto dutinách se mohou postupem času tvořit mandlové kameny, které často nejsou ani vidět, protože v nich mohou být dobře schované. Naštěstí se jich lze snadno zbavit. 

Rizikové skupiny 

Chronickým zánětem mandlí či mandlovými kameny nejčastěji trpí ti, kteří nedbají dostatečně na svou hygienu – vyšší riziko mají také děti s abnormálně velkými mandlemi, neboť v takovém případě mohou snadněji zachytávat více zbytků potravy a bakterií. Je také důležité zmínit, že ani odstranění mandlí nezaručuje, že se kameny v budoucnu vrátí. Existují však velmi snadné a přirozené způsoby, jak si ulevit od problému a odstranit tak nepříjemný zápach z úst.

Vatový tampon

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odstranit mandlové kameny, je použití vatových tyčinek. Aby to však bylo účinné, musí být tyto kameny dostatečně velké, aby byly vidět v zadní části krku a vy jste je dokázali najít. Pokud se tak stane, jednoduše vezměte tento pomocný nástroj a jemně jej přitlačte na oblast mandlí – poté tlačte, dokud kameny nevypadnou. Postupujte však opatrně, pomalu a na mandle tlačte jemně, neboť byste je mohli v opačném případě poškodit. 

Zubní stříkačky

Zubní stříkačky mají plastový špičatý zahnutý tvar, který můžete snadno použít k výplachu úst a zbavit se tak páchnoucích mandlových kamenů. Chcete-li je použít, měli byste zahnutou špičku stříkačky namířit přímo do kapes v mandlích postižených kameny a poté provést výplach – je však důležité zmínit, že tato metoda patří do rukou lékaře, a proto byste ji raději neměli zkoušet sami doma. Tvorbu mandlových kamenů můžete také výrazně omezit změnou stravy. Snažte se proto vyhýbat mléčným výrobkům, alkoholu, lepku a kořeněným jídlům. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Účinný rozprašovač 

Jedním z nejlepších způsobů odstranění kamenů na mandlích je použití rozprašovače – musíte k tomu však použít pouze nový, čistý a nejlépe také malý rozprašovač. Metoda je poté již poměrně snadná: k odstranění kamenů na mandlích namiřte trysku přímo na mandle, kde se kameny nacházejí. Jen dávejte pozor, jak postřikovač používáte, protože pokud ho použijete příliš agresivně, můžete své mandle poškodit. Nejlepší je nastavit trysku na nejnižší možnou úroveň, a poté postupovat velmi opatrně. 

Probiotika

Dalším z účinných způsobů k léčbě mandlových kamenů je užívání probiotik, a to ve formě ústní vody. To lze udělat tak, že si vezmete jednu probiotickou kapsli, otevřete ji a poté smícháte se 120 mililitry teplé vody – nezapomeňte směs pořádně promíchat, aby se celý obsah probiotické kapsle rozpustil v teplé vodě. Po dokončení míchání si směsí vypláchněte ústa, včetně mandlí. Můžete také mírně zaklonit hlavu a propláchnout si zadní část krku probiotickou ústní vodou kloktáním po dobu alespoň jedné minuty.

Jak proti mandlovým kamenům bojujete vy?

Zdroj: Zdravě
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články