Máte střevní potíže? Poradíme, jaké probiotika jsou nejlepší!

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Proč máme střevní potíže?

Průjem a další střevní potíže nejsou žádná legrace, zvláště pro lidi, kteří jimi trpí často.

Takové problémy mohou vzniknout v důsledku bakterií v potravinách, infekcí, stresu, určitých léků nebo chronických zdravotních stavů, jako je kolitida, Crohnova choroba a jiné.

Ale bez ohledu na příčinu, každý, kdo má časté zažívací problémy, čelí každodenním problémům a potenciálním rozpakům a nepříjemnostem.

Plánujete své aktivity kolem přestávek v koupelně? Odmítáte pozvání a vyhýbáte se aktivitám na veřejnosti, protože se bojíte nehody? Pokud to zní jako vy, buďte si jisti, že nejste sami.

Váš lékař může navrhnout dietní program a může předepsat léky ke zlepšení vašeho trávicího problému. Mezi kontrolami však můžete podniknout kroky, které vám pomohou zvládnout každý den ve větším pohodlí a snadněji.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé bakterie a kvasinky, které jsou dobré zejména pro váš trávicí systém. Naše tělo je plné dobrých i špatných bakterií a probiotika jsou považovány za ty „dobré“ nebo „užitečné“ bakterie, protože pomáhají udržovat vaše střeva zdravá.

Probiotika najdete v doplňcích stravy a některých potravinách, jako je jogurt.

Lékaři je často navrhují jako pomoc při zažívacích potížích.

Jaké probiotika vybrat

To je otázka, jak se říká za všechny prachy: „Jak ale vybrat ty nejlepší?“. Protože jak už to tak bývá trh je zcela přesycen nejrůznějšími výroky, a kdo se v tom má vyznat?

Zásadním pro výběr je počet CFU neboli anglicky Colony Forming Units a česky počet obsažených probiotických kmenů a přítomnost prebiotik.

U kvalitních prebiotik se počítá alespoň s jednou miliardou, ale aby to nebylo tak jednoduché, je potřeba brát v potaz i ostatní faktory. Některé výrobky mohou mít, co do počtu, nízký obsah prebiotik (dle této obecné poučky), ale co do obsahu probiotických kmenů jich mohou mít až 15, což je velmi dobré, protože aktivních kmenů by výrobek měl obsahovat alespoň 9.

U výběru je proto potřeba přemýšlet v širším kontextu a hledat vhodný kompromis, ale také si ujasnit, co od probiotik vlastně vyžaduji. Potřebuji komplexní doplněk, protože jsem užíval antibiotika a chci obnovit, co nejvíce probiotických kmenů, nebo potřebuji obnovit konkrétní skupinu bakterií, protože trpím střevními potížemi? V nejlepším možném scénáři narazíte na taková probiotika, která budou obsahovat vhodnou kombinaci obou faktorů.

Nejlepší probiotika na trhu

Jestli hledáte nejlepší prebiotika, tak nejlepším možným místem je web posilka.cz. Tam najdete 10 nejlepších probiotik pro rok 2022. Co je ale hlavní, že tento žebříček byl sestaven na základě osobních zkušeností a můžeme se pod něj s klidem podepsat, že tato probiotika opravdu fungují.

Bylinky proti průjmu a nadýmání

Průjem a nadýmání jsou nepříjemnými stavy pro každého člověka. A vždy je dobré vědět, že máte na výběr mezi klasickými léky a některých přírodních metodách, jako jsou bylinky, když chcete tyto problémy řešit.

Ve srovnání s léky na předpis nabízejí bylinné přípravky potenciální výhody menšího počtu vedlejších účinků a obav o bezpečnost dlouhodobého užívání.

Bylinky proti průjmu:

Heřmánek pravý – Heřmánkový čaj je lehký, chutný a často považován za jeden z nejvíce uklidňujících druhů čaje. Často se používá k uvolnění trávicích svalů a léčbě problémů, jako je plynatost, zažívací potíže, kinetóza, nevolnost, zvracení a průjem.

Dubová kůra – Zejména čaj z dubové kůry se používá k léčbě průjmu, protože má antibakteriální vlastnosti . Studie naznačují, že dubová kůra může pomoci v boji proti bakteriím, které mohou vést k žaludeční nevolnosti a řídké stolici, včetně E. col.

Ostružina – Je bylina tradičně používaná k léčbě průjmu. K léčbě se používají listy a kořen ostružin, listy borůvek a listy červeného maliníku, které mohou zmírnit akutní průjem.

Bylinky proti nadýmání:

Kmín – Semena kmínu mají vlastnosti uvolňovat plyn. Kmín pomáhá posilovat trávicí trakt, zmírňuje nevolnost, nadýmání a zácpu. Abyste podpořili jeho vlastnosti, můžete do nápoje s kmínovou vodou přidat další dvě přísady – citron a med.

Fenykl – Fenyklové semínko je podle bylinářů účinným pomocníkem při trávení. Může pomoci hladkým svalům gastrointestinálního systému uvolnit se a snížit plynatost, nadýmání a žaludeční křeče.

Anýz – Ačkoli neexistuje žádná záruka, že semena anýzu budou zcela kontrolovat nadýmání a plynatost, mohou pomoci zmírnit tento stav. Anýz má protikřečové účinky, které mu umožňují uvolnit svaly střev a zmírnit plynatost, nadýmání a křeče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články