Poraďte si s hemoroidy jako naše prarodiče. Epsomská sůl a čajovníkový olej uleví od nepříjemných pocitů během chvilky

Pokud vás neustále trápí hemeroidy a vy už nevíte, jak se zbavit bolesti, vyzkoušejte tyto snadné domácí triky, které vám určitě pomohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hemoroidy jsou zduřelé žíly, které se mohou objevit buď uvnitř vašeho konečníku, nebo na jeho vnější části. Pokud jste se s tímto problémem již setkali, určitě víte, že toto nepříjemné onemocnění může způsobovat bolest, svědění a mnohdy také krvácení. Ačkoliv hemeroidy obvykle odezní během několika týdnů, mohou podle Dr. Monisha Bhanote způsobovat mírné až silné potíže. Zde se proto můžete podívat na několik domácích léčebných postupů, kterými si od bolesti můžete ulevit pomocí vlastních sil. 

Sedací koupel s epsomskou solí

Teplé koupele mohou být skvělým pomocníkem v boji proti podráždění způsobené hemoroidy, a to navíc když do nich přidáte epsomskou sůl, kterou můžete zakoupit téměř v každé lékárně. Jednoduše si sežeňte menší lavor, podle postupu na obalu soli v něm vytvořte směs, a poté si do něj sedněte. Sedací koupel by neměla přesáhnout dvacet minut a provádět byste jí měli po každé stolici. Výsledkem bude snížení bolesti a následná úleva. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Gel z aloe vera

Gel z rostliny aloe vera se často používá k léčbě různých kožních onemocnění, tudíž pomáhá také v případě nepříjemných hemeroidů – a to zejména díky jeho protizánětlivým vlastnostem. Pokud budete chtít tento přípravek použít, je zapotřebí získat pouze čistý gel z aloe vera, protože ostatní složky a přísady mohou hemoroidy naopak podráždit (čistý gel z aloe vera lze získat přímo z vnitřku listů rostliny aloe). 

Kokosový olej

Kokosový olej má podle výzkumu z roku 2008 silné protizánětlivé účinky, které mohou snížit téměř každý zánět a otok. Je to především díky jeho antibakteriálním a analgetickým vlastnostem, jejichž síla dokáže urychlit také hojení hemeroidů. Stačí, když jej budete pravidelně konzumovat nebo jej na hemeroid aplikujete zevnějška – na oleji můžete vařit, přikládat ho na hemoroidy pomocí vatového tamponu nebo jej například přidávat do koupele.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Studené obklady

Abyste zmírnili bolest, kterou vyvolávají nepříjemné hemeroidy, jako další účinná léčba se nabízí použití studených obkladů. Ty byste měli pro správný účinek přikládat na váš konečník maximálně po dobu 15 minut. Nezapomeňte však led zabalit do látky nebo papírového ručníku –  nikdy byste neměli přikládat něco zmrzlého přímo na kůži, protože by jí to mohlo poškodit nebo podráždit více.

Volné bavlněné oblečení

Pokud vás pravidelně trápí hemeroidy, měli byste vyměnit všechno těsné polyesterové oblečení za prodyšnou bavlněnou látku (zejména spodní prádlo), která pomůže udržet anální oblast čistou a suchou. Tato výměna může potenciálně snížit příznaky a riziko infekce otevřených vředů, vyrážky nebo také například poškozené kůže.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je přírodní antiseptikum, které může pomoci zmírnit jakoukoliv bolest, svědění anebo nepohodlí. Ačkoliv není žádný prokazatelný důkaz o tom, že by tento přípravek léčil hemeroidy, podle některých odborníků je tato skutečnost více než možná – účinek může být akorát nižší, než je tomu u ostatních triků. Některé složky čajovníku však tlumí bolest, podráždění a v kombinaci s ostatními přípravky mohou být skvělým způsobem, jak zlikvidovat nepříjemné hemeroidy. 

Jaký trik se nejvíce osvědčil vám?  

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články